Mediacja czyli wyboista droga do porozumienia / B&H uczuciowo / Artykuły / Home - Beautiful & Healthy
Karty pre-paid Program Rabatowy
Karty pre-paid Karta VISA B&H
Karty pre-paid Bony podarunkowe
Logowanie | Rejestracja

Mediacja czyli wyboista droga do porozumienia

Mediacja czyli wyboista droga do porozumienia

O tym co to jest mediacja i do czego jest nam potrzebna...

Data dodania: 2011-01-25
Autor: Aleksandra Srokowska

Ocena:
  • Ocena: 2.5 z 5 Gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2,33 / 3 oceny

Dziękujemy za ocenę!

Już oceniałeś.

Twoja ocena została zmieniona.

Zaloguj się albo załóż konto aby móc oceniać.

Komentarze (5)

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

irenka_cz 31.01.2011 19:48:33

Dziekuje za odpowiedz:) i znowu wiem wiecej:)

ola 27.01.2011 14:05:31

i do aneczki: uczciwie mówiąc, to zalezy od sprawy. jezeli strony wiedzą, czego chcą i zgadzają się na pewne ustepstwa - oczywiście, rozprawa rozwodowa może być prosta. gorzej, jesli tak nie jest. sprawa o podział majatku wspolnego może trwac dosłownie LATAMI. na mediację jest okreslony czas i jeżeli strony wiedza, że chcą rozstać się w cywilizowany sposób i podzielic majatek, to takie spotkanie moze im wiele ułatwic. mediator ukonczyl specjalny kurs i posiada umiejetnosci pozwalające na dojscie do pewnego konsensusu. on nie wymysla rozwiazan, tylko ulatwia stronom analizę ich sytuacji, ułatwia postawienie się na miejscu drugiej osoby i dojscie do wyjasnienia. poza tym: postepowanie sadowe jest co do zasady JAWNE, czyli na ssali moze byc kazdy - np. student prawa w ramach zadania z jakiegos przedmiotu przyjdzie poobserwowac sprawe. albo praktykant adwokata waszego przeciwnika. (bylam w sadzie i jako praktykantka i jako studentka calkiem czesto). i nie macie prawa mu zabronic. na postepowaniu mediacyjnym jestescie tylko WY i MEDIATOR, ktorego wiąze obowiązek poufnosci.

ola 27.01.2011 13:57:29

do irenki - autorka odpowiada. koszt mediacji jest ustalany indywidualnie i okreslany w umowie. kto płaci - oczywiscie też okresla umowa. mediacja powinna skonczyć się w ciagu miesiaca, więc mozna ustalic np. z mediatorem 3 spotkania - 4 godzinne, każde spotkanie to np. 300 zł, razem 900 zł., jesli strony zapłaca po połowie, to koszt mediacji = 450 zł na stronę. (duzo mniej niz adwokat). pracowałam w kancelarii adwokackiej, wiem ile adwokat bierze chocby za napisanie pozwu :-). skonczyłam równiez kurs mediacji i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że koszta mediacji są realnie niższe. (choc oczywiscie zawsze ustala sie to indywidualnie z mediatorem). poza tym: nie trzeba już płacic w sadzie - płaci sie mediatorowi za spotkania i ugodę, natomiast sad tylko "podbija pieczatkę" na ugodzie (chyba, że uzna ja za rażąco niesprawiedliwą, ale to sie raczej nie zdarza). poza tym mediacja jest dobrowolna - strony MUSZĄ wyrazić na nia zgodę, na osobe mediatora również - inaczej nie dochodzi do skutku. generalnie podsumowując plusy: taniej, szybciej, dyskretniej, zazwyczaj kończy się znalezieniem wyjscia, które zaakceptują obie strony. jedna uwaga: wydaje mi się, ze warto poczytac jakies fora, opinie o mediatorach, zeby nie iść też do danej osoby w ciemno, bo zawsze mozna trafic nie najlepiej. ale to tak samo jak z lekarzem, adwokatem czy weddingplanerem...

aneczka705 26.01.2011 10:35:13

Myślę że do mediacji trzeba dojrzeć.Nie każdy jest gotowy z obcą osobą analizować swój związek.Większość myśli że to szybciej załatwi w sądzie z mediatorem.

irenka_cz 26.01.2011 0:10:27

A tak wiecej praktycznych rad można prosic o tej mediacji? Na przykład jaki jest jej koszt (jakos nie pojawiło sie to w artykule), czy oprocz tego ze jest szybciej niz w sadzie i nie jest nic narzucone to jeszcze ma to jakies plusy? Wogole mi sie wydaje ze to podwyzsza jeszcze koszty rozwodu, nie dosc ze w sadzie trzeba płacic to jeszcze mediatorowi. A i jeszcze mnie cos ciekawi, czy jak juz sad skieruje pare na te mediacje i jedna z tych osob sie nie zgodzi, to ma to jakies konsekwencje?? Moge prosic autorke o odpowiedz??