20 kwietnia 2020

Karma dopasowana do rasy

W dzisiejszych czasach karmienie psów to proces z jednej strony łatwy a z drugiej bardzo skomplikowany. Jak to możliwe? Otóż, tendencja w karmieniu psów przesunęła się ze zwykłego zaspokojenia im głodu, w kierunku zaspokojenia ich potrzeb na składniki odżywcze, w kierunku odpowiadania na ich wymagania i oczekiwania związane z dostarczaniem do organizmu różnorodnych substancji odżywczych. To powoduje, że żywienie psów jest właśnie skomplikowane. Każdy pies, zależnie od rasy, od jego rozmiarów, nawet od wieku i stylu życia potrzebuje innych substancji odżywczych, potrzebuje innych składników w swojej diecie i różnych proporcji tychże składników. To właśnie jest wyraz skomplikowania żywienia psa. Dlaczego więc jest ono łatwe? Otóż, hodowcy czy po prostu miłośnicy zwierząt dostają gotowe, opracowane już zestawy, karmy, które wystarczy podać swojemu pupilowi. Jedyne co trzeba zrobić to wybrać odpowiedni rodzaj karmy, a wszystkie substancje odżywcze już będą w niej zawarte w odpowiednich proporcjach.

Małe psy

I tak na przykład, małe psy, to nie to samo co młode psy, choć dorosłe osobniki niektórych ras wyglądają właśnie jak szczeniaki innych. To odróżnienie jest niezwykle ważne przy wybieraniu odpowiedniej karmy. Inna jest bowiem dla szczeniąt a inna dla psów dorosłych. Co więcej, inna karma jest dla psów ras dużych, inna dla psów, które reprezentują małe rasy. Spowodowane jest to dwoma głównymi aspektami. Jeżeli chodzi o psy młode i dorosłe, to aktywność jest skierowana w różne strony. Psy młode to przede wszystkim wzrost i rozwój i ich dieta powinna być przede wszystkim bogata w materiały budulcowe, które zapewnią psu zdrowy wzrost i rozwój. Natomiast psy dorosłe to przede wszystkim aktywność ruchowa, to kondycja. Dlatego też one potrzebują przede wszystkim substancji i składników energetycznych, które będzie można wykorzystać do ruchu i zabawy, muszą to być posiłki kaloryczne.

Jeżeli zaś chodzi o psy dorosłe, ale duże i małe, to tutaj sprawa obraca się przede wszystkim wokół trybu życia i metabolizmu, a co za tym idzie, również potrzeb związanych z danym rodzajem metabolizmu i z jego specyfiką.

Żywienie małych psów

Małe psy są dość wybredne i to powoduje, że właściciele, chcąc zachęcić je do jedzenia podsuwają im przysmaki, najczęściej ze stołu. To powoduje rozregulowanie normalnej psiej diety i może spowodować poważne problemy zdrowotne. Mały pies musi mieć dietę bardzo rozsądnie zbilansowaną pod kątem substancji energetycznych i mikroelementów. Nadmiar kalorii powoduje u takich psów zbyt szybkie przybieranie na wadze i problemy z sierścią. Jednakże, nie może być ona też pozbawiona odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości składników energetycznych, ponieważ często są to psy bardzo ruchliwe, żwawe, które dla swojego normalnego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej dawki energii. Stąd właśnie wymagania, by karma dla psa małego była odpowiednio dopasowana, żeby odpowiadała potrzebom takiej właśnie rasy i zaspokajała jej wymagania. Dzięki temu pies będzie się czuł dobrze i cieszył zdrowiem przez wiele lat.