12 kwietnia 2020

Poważne choroby u kota

Koty to bardzo wdzięczne i przyjemne stworzenia, wbrew obiegowej opinii. Za dobrą i ciepłą opiekę potrafią odwdzięczyć się naprawdę wielką miłością, ogromnym uczuciem i niezwykłym przywiązaniem. Trzeba jednakże o nie dość starannie dbać. Nie jest to bardzo wymagające, opiekowanie się kotem to jedno z łatwiejszych zadań, gdyż kot to bardzo samodzielne zwierzę, które potrafi samo o siebie zadbać i potrafi samo sobie zająć czas, jeżeli ma do tego stworzone warunki. I właśnie te warunki trzeba mu stworzyć.

Jednakże, kot to też bardzo delikatne zwierzę. Musi mieć zapewnione odpowiednie warunki i troskliwą opiekę również weterynarza, ponieważ wszelkie dolegliwości odbijają się na kocie bardzo dotkliwie. Kot przechodzi wszelkie schorzenia bardzo boleśnie. Cierpi przy tym i jest oszołomiony. Jednocześnie, nie ma żadnego sposobu żeby jakoś mu w tym pomóc, dlatego właśnie zapobieganie poprzez troskliwą opiekę jest takie ważne.

Kocie choroby

Jedną z takich poważnych chorób, która może dotknąć małego pupila, jest zapalenie otrzewnej. Jest to choroba zakaźna, którą przenoszą szczególne wirusy odpowiedzialne za kocie choroby. Co ważne, jest to dość popularna dla kotów choroba. Jej popularność bierze się stąd, że zdecydowana większość kotów jest bezobjawowymi jej nosicielami i to właśnie one zarażają inne koty wirusem. Samo bycie nosicielem nie ma dla kota żadnego znaczenia ani nie niesie dla kota żadnego zagrożenia. Jednakże zachorowanie już na tę chorobę to znacznie poważniejsza sprawa. Co ważne, tylko niektóre koty są w stanie same siebie zarazić. Dochodzi wówczas do specyficznej mutacji wirusa, która prowadzi do auto zakażenia.

Zapalenie otrzewnej

Sama choroba może też różnie przebiegać. Z jednej strony może to być wysięk w obrębie jam ciała, ale również może mieć przebieg bez wysiękowy. Najważniejszymi i pierwszymi objawami choroby jest nagły spadek lub brak apetytu u kota z jednoczesnym bardzo szybkim spadkiem masy ciała. Dodatkowo, kot jest apatyczny, niechętny, ma bardzo wysoką gorączkę a stosowanie antybiotyków nie przynosi żadnych efektów. W odmianie wysiękowej, pojawia się stan zapalny wewnątrz kociego ciała, który rozprzestrzenia się po całym ciele, przez co powoduje zagrożenie dla wątroby, trzustki, nerek, które z czasem stają się niewydolne z powodu dotykającego ich stanu zapalnego. Zapalenie otrzewnej jest bardzo niebezpieczną chorobą dla kotów. Z jednej strony dlatego, ze bardzo trudno jest ją zdiagnozować, a z drugiej strony dlatego, że jej działanie jest tak szerokie i tak silne, że prowadzi do poważnego wyniszczenia kociego organizmu, najczęściej nawet ze skutkiem śmiertelnym.