10 kwietnia 2020

Bezpieczeństwo pupila

Koty i psy muszą przebywać na świeżym powietrzu. Czy jest to ogródek, łąka, las czy nawet balkon lub taras, powinny mieć możliwość zażywania świeżego powietrza. Raz, że jest to po prostu zdrowe, a po drugie daje im to znacznie lepsze samopoczucie, pozwala nieco odreagować i poczuć ich naturalną wolność i lekkość.

Jednakże, trzeba przy tym pamiętać, że świeże powietrze to również insekty i owady, które często za cel swojego ataku wybierają właśnie naszego pupila. Co zrobić, jak ochronić zwierzaka przed atakiem owadów? I równie ważne pytanie, jakie zagrożenie one ze sobą niosą, bo jeżeli nie jest ono wielkie, to może nie trzeba w ogóle ich chronić. Warto się przyjrzeć temu tematowi, ponieważ może on bardzo istotnie wpłynąć na sposób, w jaki przygotowujemy czworonoga na spacer czy wietrzenie i co robimy po powrocie.

Owady

Co zagraża naszemu pupilowi podczas spaceru? Mowa oczywiście o owadach, bo ogólnie zagrożeń jest wiele, więc analizując jedynie te z natury, to właśnie należy skupić się na owadach. Psa czy kota może ukąsić pszczoła czy osa i im pokrewne bąki i szerszenie, ale również, z drugiej strony i z zupełnie innej rodziny może tu zadziałać również komar. O ile pszczoły, osy, bąki i inne, szkodliwe są ze względu na swoje żądło i jad, który się w tym żądle znajduje, o tyle komary przenoszą za swoim pośrednictwem różne bardzo poważne choroby.

Zagrożenia

Owady, które grożą czworonożnym pupilom mogą wywołać u nich reakcję alergiczną czy jakąś bardzo poważną chorobę. Reakcja alergiczna jest odpowiedzią na truciznę, na jad zawarty najczęściej w żądle, które owad umieszcza w ciele zwierzaka. Z reakcją alergiczną można sobie jednak poradzić, jeżeli wiemy o tym, że zwierzę jest alergikiem. Wystarczy podać odpowiednie leki odczulające i zwierzak w kilka chwil wraca do siebie. Jeżeli jednak sprawa będzie dotyczyła choroby, to sytuacja się znacznie komplikuje. Przede wszystkim, trzeba najpierw zdiagnozować, co to za choroba dotknęła psa czy kota i dopiero można podjąć leczenie. Jednakże, te kilka dni od zainfekowania do pojawienia się pierwszych objawów to czas, w którym zdrowie zwierzaka jest bardzo poważnie zagrożone.

Uchroń pupila

Czy można uchronić swojego pupila przed tego typu zagrożeniami? Oczywiście, że można. Służą temu specjalnie przygotowane preparaty chemiczne i obróżki nasączone różnymi specyfikami. Ich zadanie polega na odstraszaniu owadów poprzez nieprzyjemny dla nich zapach. Jednocześnie nie są to substancje groźne i szkodliwe dla zwierząt, które chronią. Nie zrobią krzywdy psu czy kotu, a odstraszą owady dając czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i spokój. Dzięki takim rozwiązaniom można ze spokojem wypuszczać swojego ulubieńca na powietrze, można zabierać go na spacery i pozwolić na korzystanie ze słońca i powiewu wiatru. Może on cieszyć się światem bez obaw, że coś mu będzie zagrażać, coś nadszarpnie jego zdrowie czy poważnie mu zagrozi. Takie obróżki czy spraye na owady to też ochrona, która dla zwierzaka jest całkowicie nie zauważalna i nieodczuwalna i nie wiąże się z odczuwaniem jakiegokolwiek dyskomfortu.