26 marca 2016

Czym różnią się suche diety weterynaryjne dla psów ze schorzeniami stawów od mokrych diet weterynaryjnych?

Schorzenia stawów to problem, z którym boryka się wiele psów. Wpływ na rozwój choroby mają zarówno czynniki genetyczne, jak również warunki codziennego funkcjonowania. Bardziej narażone są psy otyłe lub te, które doznały kontuzji. Podejrzenia problemów ze stawami najlepiej omówić z lekarzem weterynarii, który jest w stanie właściwie ocenić skalę problemu i sposoby jego rozwiązania. Bardzo ważnym elementem opieki nad psem cierpiącym z powodu zwyrodnień jest zmiana diety. Producenci karm wśród wielu dostępnych rodzajów diet weterynaryjnych oferują również te mające za zadanie wzmocnić i ochronić stawy psa.

Zmiana sposobu żywienia nie zawsze jest przyjmowana przez psa bez zastrzeżeń – dlatego najlepiej, by nowy pokarm był wprowadzany stopniowo oraz odpowiadał smakowym preferencjom pupila. Podczas przyzwyczajania psa do nowej diety najlepszym rozwiązaniem może okazać się łączenie karmy suchej z mokrą – pozwoli to na większe urozmaicenie posiłków i dostosowanie sposobu karmienia do wcześniejszych przyzwyczajeń. Wiele specjalistycznych karm weterynaryjnych występuje właśnie w tych dwóch opcjach.

Kiedy wybrać karmę suchą, a kiedy mokrą?

Różnica pomiędzy karmą mokrą i suchą to przede wszystkim ilość wody zawarta w pożywieniu, wraz z nią zmienia się również ilość składników odżywczych i dostarczanej energii. Karmy suchej należy podawać mniej, gdyż jest ona bardziej odżywcza. Nie znaczy to jednak, że żywienie pupila karmą z puszek jest dla niego niekorzystne. Taki pokarm również jest dobrze zbilansowany i pełnowartościowy. Warto zdecydować się na taki rodzaj diety, jeśli pies jest wyjątkowo wybredny – karmy mokre zazwyczaj są bardziej smakowite dla zwierząt. Ważnym wskazaniem będzie również zaburzenie pracy przewodu pokarmowego lub problemy z pogryzieniem twardych chrupek.

Elementy niezbędne w karmie dla psów ze schorzeniami stawów

Jeśli zależy nam na wzmocnieniu i regeneracji stawów psa, z powodzeniem możemy łączyć karmę suchą z mokrą lub zdecydować się tylko na jedną z tych opcji. Warto wziąć pod uwagę wymienione wyżej czynniki, niezwiązane bezpośrednio ze stawami. Niezależnie od wybranej opcji, karma powinna jednak posiadać takie składniki, jak: kwasy tłuszczowe omega-3 o omega-6, kwas EPA, glukozamina, siarczan chondroityny, witaminę C i E. To właśnie ich obecność w karmie pomoże realnie wpłynąć na kondycję stawów psa i złagodzi dolegliwości.