16 marca 2018

Witaminy w diecie psa

W ostatnich latach średnia szacunkowa długość życia psa znacznie się wydłużyła, bo o około 3 lata! Fakt ten związany jest przede wszystkim ze zmianą podejścia żywienia naszych czworonogów i rozwojem wiedzy weterynaryjnej. Do diety naszych milusińskich wprowadzamy karmy najlepszych producentów – karmy które stanowią pełnowartościowe posiłki, bogate w mikro i makroelementy oraz witaminy. Kiedy stosować witaminy i jakie z nich odgrywają najważniejszą rolę w rozwoju i funkcjonowaniu psa?

Byle przetrwać

Do lamusa odchodzi przekonanie o tak zwanej diecie bytowej, według, której karma miała zapewniać jedynie przetrwanie psa. Dzisiaj świadomie zapewniamy psu wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcego organizmu. Dobieramy składniki, które mają niezwykle ważny wpływ na skórę, układ nerwowy, przemianę materii i wygląd sierści. Jeżeli chcemy, aby nasz pupil był zdrowy i pełen energii, należy pamiętać, że witaminy powinny znajdować się w każdej, podawanej przez nas karmie - codziennie.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie

      Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to  witaminy A, D, E oraz K, zaś rozpuszczalne w wodzie to B, C i inne. Każda z tych witamin ma niezwykle ważny wpływ na procesy zachodzące w organizmie psa. Te rozpuszczalne w wodzie chronią układ nerwowy, wpływają na usprawnienie procesu wzrostu, sprawiają, że sierść jest lśniąca i zdrowa, odpowiadają za sprawny przebieg przemiany materii i wiele innych. Natomiast te rozpuszczalne w tłuszczach m.in. usprawniają proces widzenia, przyspieszają metabolizm wapnia i fosforu, wpływają na krzepnięcie krwi i są przeciwutleniaczami.

Naturalnym źródłem witaminy A są: wątroba, mleko, ryby, żółtka, jaja, mięso, a także owoce i warzywa. Niedobór witaminy D, której naturalnymi źródłami są przede wszystkim tłuszcze pochodzące z wątroby ryb, oraz ryb tłustych, nabiału, może powodować krzywicę, dlatego musimy zwracać uwagę na to, czy w skaldzie karmy witamina ta występuje. Witamina E znajduje się w zarodkach zbóż, olejach i ziarnach roślin oleistych. Witamina K występuje w warzywach takich jak kapusta, szpinak i pietruszka. Najbogatszym i najbardziej naturalnym źródłem tiaminy (witaminy B1),są drożdże i kiełki pszenne.

W diecie psa należy zwrócić uwagę, na kwas foliowy (zwłaszcza kiedy suka jest w ciąży). Ponadto bardzo ważnym związkiem jest również biotyna , która wpływa korzystnie na stan psychiczny naszego czworonoga.