18 kwietnia 2020

Łowca i przyjaciel

Milusiński i łowca. Doskonały towarzysz polowań i wesołek. Tak w skrócie można by określić psa rasy Jack Russel terier. Psy te kiedyś były wykorzystywane do polowań, gdzie ich zadaniem było wyganianie lisów czy innej zwierzyny z nor by myśliwi mogli rozpocząć polowanie. Żeby psy te były do tego zdolne muszą odznaczać się silnym charakterem, silną osobowością , zwinnością i temperamentem. Jednocześnie są to dość drobne pieski, niewielkie i bardzo przymilne.

Mały ale pracowity

Psy rasy Jack Russel terier to bardzo żywotne stworzenia, które ruch, polowanie, tropienie mają w swojej naturze. To powoduje, że mają bardzo duże zapotrzebowanie energetyczne, ale również mają duże zapotrzebowanie na ruch. Aktywność fizyczna psów tej rasy to element ich zachowania instynktownego. Potrzebują one stymulacji, zabaw i inspirowania do ruchu, żeby nie tylko dobrze się czuć, ale również żeby odreagować napięcie psychiczne i fizyczne. Tak nastawiony pies, potrzebuje ruchu i aktywności, nawet po to by można go było w jakiś sposób wychować. Jeżeli właściciel nie da mu szansy na ruchowe odreagowanie, ułożenie go będzie bardzo trudnym zadaniem. Z czasem jednakże, poziom aktywności u tych psów spada. Jednocześnie, z wiekiem spada również ich masa mięśniowa. To powoduje, że trzeba odpowiednio dopasować i zmieniać dietę psa tej rasy do zmieniających się jego potrzeb i zmieniającej się u niego aktywności.

Odpowiednie żywienie

Mając na uwadze wygląd psa rasy Jack Russel terier i jego zmieniający się tryb życia, należy odpowiednio dopasować do niego dietę i posiłki. W czasie wzmożonej aktywności należy zadbać o dostarczanie psu dużych ilości energii i produktów wysokokalorycznych. To dostarcza karma typu adult. Dorosły terier dużo biega, dużo spala, a zatem dużo też potrzebuje energii łatwo spalanej i łatwo uzyskiwanej. Zaś stary pies tej rasy jest już znacznie spokojniejszy, powolniejszy. Jego mięśnie zaczynają zanikać, potrzebuje więc pokarmu znacznie bardziej białkowego, który pozwoli mu uzupełnić niedobory tego składnika w organizmie. Jednocześnie, małe gabaryty psa zmuszają właściciela do tego by dbał również o dobrą formę swojego pupila i nie dopuszczał do jego otyłości. Co również ważne, stawy takiego psa narażone są na poważne urazy z powodu ich nadmiernego używania. Karma tych psów powinna więc być pełna substancji wspierających i wzmacniających stawy. Specjalistyczne karmy przeznaczone dla psów tej właśnie rasy, dostoswane jeszcze do psów w różnym wieku to doskonałe rozwiązanie na zdrowe i kompletne karmienie tego rodzaju psów zapewniające im zbilansowaną i dopasowaną dietę i wszystkie niezbędne do zdrowego funkcjonowania składniki.