30 września 2020

Wyspecjalizowana karma

Każdy pies to inny charakter, inna historia i inna osobowość. To prawda. Choć nieco, każdy pies jest definiowany odrobinę przez rasę do której należy. Mnogość ras, która pojawiła się w toku rozwoju psów, pojawiała się poprzez specjalizowanie się psów w różnorodnych aktywnościach. Z powodu tej specjalizacji, różne rasy preferują różnorodne aktywności, a co za tym idzie, maja również różne zapotrzebowanie na substancje odżywcze i energetyczne. Idąc dalej, konkretna rasa psa to również konkretna karma, która dostarcza mu najbardziej odpowiednią dietę i bilans składników najbardziej jemu właśnie potrzebnych i niezbędnych, dzięki którym pies może prawidłowo, a przede wszystkim zdrowo funkcjonować.

Oczywiście mowa tu o psach, których rasa jest wyraźnie zaznaczona, nie o mieszańcach. Jasnym jest, że mieszańce to nie są gorsze psy i one również zasługują na dostarczenie im jak najlepszych posiłków i przygotowanie im najlepszej diety. Jednakże, to dla psów czystej rasy przygotowane zostały specjalne karmy. Dlaczego? Bo takie psy mają bardzo wyraźnie zaznaczone swoje charakterystyczne cechy, upodobania i styl życia wzmacniane przez kolejne lata kształtowania się rasy. Jedną z takich właśnie wyraźnych ras jest beagle.

Rasa beagle

To bardzo specyficzna rasa, która jest połączeniem polowań i gonitwy wraz z przytulaniem, kanapą i towarzystwem. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. Początkowo były to małe psy gończe wyspecjalizowane w tropieniu zajęcy. Sprzyja temu doskonały węch jakim mogą poszczycić się te psiaki i doskonała kondycja, która pozwala na ściąganie zająca, który jak wiadomo jest niezwykle szybki. Jednocześnie są to psy bardzo słodkie, w potocznym ujęciu, mają bardzo przyjemny i przyjazny wygląd i bardzo towarzyskie usposobienie. Te elementy szeregują psiaki w gronie psów salonowych, kanapowych. Tak specyficzna i skomplikowana rasa wymaga również specyficznego i równie różnorodnego pożywienia.

Karmienie beagla

Przygotowując odpowiednie pożywienie dla psa rasy beagle trzeba mieć na uwadze kilka różnorodnych czynników i elementów. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę jego budowę ciała. Zależnie bowiem od budowy ciała, należy dobrać odpowiednie składniki w odpowiednich proporcjach. W dalszej kolejności, trzeba rozpatrzeć styl życia takiego psa. To psy, przede wszystkim gończe, jako takie potrzebują dużo ruchu a na to potrzeba jest dużo energii. To psy, które instynktownie polują i nawet delikatny zapach staje się dla nich tropem, którego nie chcą porzucić i śledzą do wytropienia ofiary lub utraty tropu. Dlatego też trzeba dostarczać im bardzo dużo substancji energetycznych, żeby pies miał siłę na tego typu aktywności. Dalej, warto również wziąć pod uwagę skutki uboczne stylu życia beagla i jego gabarytów. Ruch powoduje bardzo poważne obciążenia na stawach. Przez to bardzo szybko ulegają one uszkodzeniom i pies zamiast radości ma tylko cierpienie. Odpowiednia karma bogata jest w substancje chroniące psie stawy, redukujące tarcie w stawach a przez to ich sprawne funkcjonowanie. I oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że beagle często nie mają odpowiedniej ilości ruchu i nie uczestniczą w wielu polowaniach. Jednakże, instynktownie dążą do pobierania dużych ilości pokarmu, żeby zaspokoić swój głód i zaspokoić zapotrzebowanie na energię. Może to wyglądać tak, jakby były one łakomczuchami. Jeżeli za spożywaniem wielu kalorii nie idzie bardzo duża ilość ruchu, to pies bardzo szybko może zacząć tyć a to wiąże się z nadwagą. Trzeba więc odpowiednio zbilansować dietę, żeby pies uzyskał odpowiednią, ale nie nadmierną dawkę energii.

Sprawdź ofertę sklepu zoologicznego AquaelZoo w Galerii Łomianki