14 kwietnia 2020

Jak wybrać odpowiedniego weterynarza dla swojego pupila.

Wybór odpowiedniego weterynarza dla swojego pupila, to bardzo ważny moment w opiece nad zwierzakiem. Dlaczego? To właśnie weterynarz będzie od strony profesjonalnej odpowiedzialny za zdrowie naszego psiaka, za profilaktykę różnych chorób, wsparcie pupila w trudnych sytuacjach i ratowanie go w przypadku zagrożenia jego życia. Dlatego też, tak ważne jest to, by odpowiednio o tego zwierzaka zadbać i wybrać mu naprawdę odpowiedniego fachowca.

Czym się kierować wybierając weterynarza?

Czym się kierując wybierając najlepszego opiekuna dla swojego pupila? Otóż, powinno się brać pod uwagę kilka różnych czynników, kilka elementów, które po przeanalizowaniu powinny doprowadzić nas do wybrania tego jednego i jedynego najlepszego opiekuna. Jakie są te czynniki? To po pierwsze kwalifikacje zawodowe i doświadczenie samego weterynarza. Po drugie, opinie, jakie są o nim zamieszczone, na przykład w internecie. To bardzo dobre źródło, ale o tym za chwilę. I oczywiście opinia znajomych. Znajomi, którzy również mają zwierzęta, mają psy, korzystają ze stałej opieki weterynarza, wiedzą, jak zachowuje się on w różnych sytuacjach, na ile jest dostępny, sprawdzili go po prostu. Przeanalizujmy więc, wszystkie poszczególne czynniki.

Kwalifikacje zawodowe weterynarza

Przede wszystkim, w pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na umiejętności i kwalifikacje weterynarza. Jeżeli ma on być profesjonalnym opiekunem i otoczyć ma naszego pupila wykwalifikowaną pomocą, to musi się na tym znać. Dobrze, jeżeli oprócz ukończonych studiów weterynaryjnych, na których uczy się o wszystkich zwierzętach, będzie miał ukończoną również specjalizację. Powinien to być weterynarz specjalista z zakresu małych zwierząt. To dosyć ważne, ponieważ zupełnie inne choroby są specyficzne dla małych zwierząt, inne dla dużych. Duża różnica jest też w zakresie opieki nad takimi zwierzętami. Mają one swoje specyficzne trudności, problemy, przypadłości, których nie spotykamy u dużych zwierząt i warto jest wziąć właśnie na to poprawkę. Dlatego też, weterynarz, specjalista małych zwierząt, powinien mieć ukończone wykształcenie kierunkowe. Dobrze też, jeżeli ma pokończone różne specjalistyczne kursy i szkolenia. Wiadomo bowiem, że jest ambitny, żądny wiedzy i stale się rozwija. Dzięki temu jest na bieżąco w sprawach terapii i leczenia zwierząt, będzie więc umiał profesjonalnie doradzić i zaradzić trudnościom pupila.

Internet

Drugim kryterium, jakie należałoby wziąć pod uwagę wybierając weterynarza, to internet. Wiedząc, którzy, spośród lokalnych lekarzy mają najwyższe kwalifikacje, możemy sprawdzić, jak ocenia ich lokalna społeczność. Samo wykształcenie bowiem to jednak nie wszystko. Istotne jest też to, jak dany lekarz weterynarz odnosi się do zwierząt, do ich właścicieli. W jaki sposób udziela on informacji i wskazówek i podpowiada co robić z chorym psem. Trzeba wcześniej sprawdzić, jakie nastawienie do naszego pupila może mieć taka osoba. Czy atmosfera, która jest kształtowana w gabinecie sprzyja poczuciu bezpieczeństwa czy nie? Czy zwierzęta dobrze się tam czują? Jakie wrażenia mają właściciele? Czy zostali odpowiedni potraktowani i poinformowani o wszystkim? Jak ma się do tego wszystkiego cena za usługi, jaką każe sobie płacić weterynarz? To wszystko są bardzo istotne elementy, które decydują o tym, jak ocenić danego lekarza i czy w ogóle interesować się bliżej jego usługami.

Znajomi

Kolejnym kryterium powinni być nasi znajomi, którzy skorzystali z usług takiego lekarza. Odpowiedzą na wszystkie postawione wyżej pytania i można im znacznie bardziej zaufać niż anonimowym osobom z internetu. Warto jednak skorzystać z tego źródła i sieci równorzędnie. Po pierwsze, w sieci jest znacznie więcej osób, które wydają swoją opinię, można więc poznać różne punkty widzenia. Znajomi mogli trafić na dobry dzień lekarza, albo właśnie na zły i nie mają obiektywnego obrazu. Z drugiej strony, w sieci mogą być opinie zafałszowane z jakiegoś powodu, czego raczej nie zrobią znajomi.

Widać zatem, że wybór odpowiedniego lekarza weterynarii to nie jest łatwa sprawa. Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów i wiele opcji wziąć pod uwagę. Warto jednak skorzystać z powyższych podpowiedzi, ponieważ pomogą one uniknąć rozczarowania. Oczywiście, nie uchronią przednim całkowicie, ale pomogą je ewentualnie wypatrzeć.