24 kwietnia 2020

Karmienie starego psa, odpowiednio zbilansowana dieta

Coraz liczniejsze i szersze badania doprowadziły do zmiany podejścia w kwestii żywienia psów. Z zaspokojenia głodu przeszło do zaspokajania potrzeb życiowych i potrzeb zdrowotnych psów. Karmy zaczęły być mieszane nie tylko dla urozmaicenia posiłku, ale po to by pies dostał dostosowany do swoich potrzeb pokarm. Zaczęto tworzyć karmy dla odpowiednich ras, rozmiarów psów, a nawet trybu ich życia. Dziś, na półkach sklepowych można znaleźć karmę dedykowaną konkretnemu psu, w konkretnym rozmiarze, żywotnemu lub powolnemu i w odpowiednim wieku. Karmy bowiem zostały też wyspecjalizowane dla szczeniaków, psów dorosłych i psów starych.

Różnorodność karm to ogromny krok w kierunku zdrowia psów i profesjonalnego dbania o nie. Chodzi bowiem o to, że tak jak ludzie mają różne potrzeby tak i psy też mają różne potrzeby. Tak jak ludzie muszą mieć zbilansowaną dietę na każdym etapie swojego życia, tak samo jest z psami. Na każdym etapie potrzebują innych substancji odżywczych w różnych proporcjach. Dopasowanie karmy dla psa pod tak wieloma czynnikami to zabezpieczenie mu zdrowego rozwoju, dorastania i utrzymania zdrowej kondycji. To gwarancja dobrego samopoczucia i utrzymania aktywności przez psa.

Karma na każdy etap życia

Żeby odpowiedzieć w zróżnicowany sposób ma zróżnicowane potrzeby psa zależnie od etapu życia, na którym się ten pies w danym momencie znajduje, powstały zróżnicowane karmy. Ich bogactwo polega na tym, że na każdym etapie życia psa można podawać mu pożywienie w danym momencie właśnie potrzebne. Dlatego właśnie szczeniakowi kupi karmę oznakowaną junior, psu dorosłemu kupimy adult, a stary pies musi zjeść również jemu odpowiednio przygotowane jedzenie. Dlaczego tak jest, skąd ten podział i czy nie wystarczy jedna karma dla psa na całe życie, urozmaicana tylko smakami? Otóż, pies młody, szczeniak, potrzebuje innych proporcji składników. Jego ciało przede wszystkim rośnie, potrzebuje więc najwięcej materiału budulcowego, czyli białka. Jego ciało musi być odpowiednio w niego wyposażone. Dalej, pies dorosły, potrzebuje więcej energii, ponieważ jego metabolizm skoncentrowany jest wokół utrzymania odpowiedniej kondycji ciała. Pies stary zaś, nie musi już ani rosnąć, ani utrzymać kondycji. Jego ciało koncentruje się raczej na spokojnym funkcjonowaniu, potrzebuje więc przede wszystkim składników odżywczych.

Zakres zmian

Zmiany zachodzące w organizmie psa, który się starzeje idą w kierunku spowolnienia trybu życia. Jeżeli będzie mu nadal podawany pokarm energetyczny, mający na celu utrzymanie jego kondycji na wysokim poziomie, to u psa może się w krótkim czasie pojawić nadwaga wynikająca z dodatniego bilansu kalorycznego. Stary pies nie potrzebuje już tak wielu kalorii. Z drugiej strony, u starego psa dochodzi też do osłabienia zmysłu smaku i węchu. Co za tym idzie, spada u niego poziom apetytu. Zmniejszenie apetytu może powodować również utratę wagi. Trzeba więc pilnować, żeby nie spadła ona nadmiernie i jednocześnie trzeba zadbać o odpowiednio odżywcze jedzenie dla pupila. Pogorszeniu ulega również praca nerek u takiego psiaka. Trzeba więc zadbać by poprawić ich czynność czemu służą kwasy omega 3 i to w nie powinna być bardzo bogata dieta milusińskiego.

Widać zatem, jak ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa jest dostarczenie mu odpowiedniej diety i odpowiednich substancji odżywczych. Dzięki temu jego podeszłe dni nie będą tak trudne i nie będą tak uciążliwe, a staną się łatwiejsze i bardziej znośne.