26 kwietnia 2020

Przygotowanie karmy dla zwierząt

Karma dla zwierząt to podstawowy element opieki nad zwierzakiem. Nie można bowiem być dobrym opiekunem bez podawania psu czy kotu odpowiedniej karmy. Oczywiście, można karmić zwierzaka w sposób naturalny, zakupionym w sklepie surowym mięsem czy podrobami, ale to nie zaspokoi całkowicie zwierzęcych potrzeb, jest zdecydowanie niedostateczne i może spowodować poważne trudności zdrowotne u zwierząt. Dlaczego tak jest? Dlatego, że podając tak jednorodną karmę nie dostarczamy psu wszystkich niezbędnych mu do życia składników. Przez to, pies nie ma zbilansowanej diety i braki wkrótce dadzą znać o sobie. Zrobią to poprzez objawy chorobowe.

Rodzaje karmy

Karma, profesjonalna karma, jaką można podać pupilowi, żeby zapewnić mu odpowiednie wyżywienie i zadbać o jego zbilansowaną i zrównoważoną dietę powinna składać się z różnego rodzaju posiłków. W gamie karm dla psów i kotów możemy wyróżnić karmę suchą, karmę półmokrą, karmę puszkowaną lub mrożoną i smakołyki. W zasadzie, zawierają one w sobie bardzo podobne składniki odżywcze, jeżeli pochodzą z tej samej linii. Jednakże, różnorodność karmy też ma dla zwierzaka znaczenie. Inaczej będzie on podchodził do karmy puszkowanej, inaczej do suchej. Warto więc mieszać ze sobą te rodzaje, żeby kot czy pies miał urozmaicone posiłki. Najciekawszą jednak pośród tych karm jest sucha.

Czym jest sucha karma

Ciekawostką jest to, że pomysłodawcą suchej karmy dla zwierząt jest sprzedawca piorunochronów. James Spratt zauważył kiedyś podczas jednej ze swoich podróży, że bezpańskie psy jadły wyrzucone przez marynarzy suchary. Obserwując, jak psy zajadają się znalezionymi przysmakami, zaczął zastanawiać się, jak stworzyć karmę, która będzie podobnie sucha, ale za to pełnowartościowa. Tak właśnie narodził się pomysł na suchą karmę. Dziś, niemalże każdy wie, że sucha karma to zarówno warzywa, mięso, jak i witaminy, mikroelementy i minerały, które niezbędne są dla zdrowia każdego czworonożnego pupila. Jak zatem przygotowuje się taką karmę? W jaki sposób ona powstaje?

Przygotowanie suchej karmy

Każdy, kto hodował czworonoga wie czym jest sucha karma. Zna kolorowe kuleczki o specyficznej, porowatej strukturze. Każdy wie, że psy i koty za nimi przepadają, unoszący się z opakowania zapach w mig przyciąga zwierzaki do miski. Jednakże, jak właściwie powstaje taka sucha karma? W jaki sposób zostaje ona przygotowana? Co należy zrobić żeby uzyskać taką suchą kulkę? Proces, który prowadzi do powstania suchej karmy nazywa się ekstruzją. To przeciskanie produktu spożywczego, przez specjalne maszyny pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Maszyny te nazywają się ekstrudery. Poszczególne składniki są ze sobą mieszane w odpowiednich proporcjach, oczywiście, wcześniej muszą zostać właściwie rozdrobnione. Kolejnym etapem jest przeciskanie takiej mieszanki przez tarczę o odpowiednim otworze. Po przeciśnięciu powstały produkt jest suszony i schładzany. Jest to najlepszy ze sposobów produkowania karmy dla zwierząt. Z jednej strony, jest to proces stosunkowo tani i ekonomiczny, jednocześnie szybki i sprawny. Z drugiej zaś strony zapewnia on wysoką jakość powstałych produktów. Otrzymane w ten sposób posiłki są nadal pełnowartościowe, ponieważ proces obróbki produktów spożywczych nie pozbawia ich wartościowych substancji, nie pozbawia ich jakości i oczywiście smaku, co jest również niezwykle istotne. Powstała w ten sposób karma doskonale odpowiada potrzebom żywieniowym pupila, a jej produkcja powoduje, że dostępna jest w przystępnej i bardzo atrakcyjnej cenie.