8 maja 2019

Czy kot i pies są w stanie żyć razem pod jednym dachem?

Na pewno każdy z nas ma w pamięci różne bajki i przysłowia o rzekomej nietolerancji kota przez psa czy psa przez kota. W zasadzie to bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od sytuacji. Jeśli kot wychowuje się z psem od małego, to nie ma z tym najmniejszych problemów, możemy podejrzewać, że będą najlepszymi kompanami do końca ich zwierzęcego życia. Nawet jeśli czasem się pogryzą, pokłócą, to na pewno nie raz i nie dwa coś razem spsocą.

Co jednak z sytuacją, kiedy mamy jedno dorosłe zwierzę, a pragniemy powiększyć domowe stado? To wymaga trochę więcej zachodu, ponieważ zwierzaki zazwyczaj są strasznie zazdrosne o swoich właścicieli. Pierwszy zwierzak już zawsze będzie panem domu i odbierze nowego przyjaciela początkowo jako intruza, który chce wtargnąć na jego ukochane terytorium. Wszystko zależy też od wieku tego drugiego, z małymi szczeniaczkami czy kociątkami problem może polegać na tym, że małe będzie skupiać na sobie większą uwagę, co może powodować zazdrość i zawiść – chociaż to również jest zależne od płci starszego osobnika, suczki zdecydowanie szybciej przekonują się do nowego towarzysza, a to oczywiście za sprawą instynktu.

Na początek lepiej trzymać zwierzaki osobno, szczególnie w nocy. Natomiast w dzień należy umożliwić im wspólne spotkania. Muszą się poznać, obwąchać, może na siebie powarczą, może się ze sobą pobawią – wszystkie reakcje będą całkowicie normalne, ale też nieprzewidywalne. O ile znasz swojego zwierzaka i wiesz, jaki ma stosunek do ludzi, o tyle nie masz pojęcia, jak zachowa się twarzą w twarz z innym czworonogiem na jego terenie.

Dlatego najgorsze, co mógłbyś zrobić w razie wzajemnej niechęci, to zaprzyjaźnianie ich na siłę. Nawet tego nie próbuj, bo możesz być pewien, że przyniesie to zupełnie odwrotny skutek, niż ten, jakiego oczekiwałeś od zaistniałej sytuacji. Znowu postaw na czas, bo nic nie stanie się w jednej chwili. Ty również musisz brać udział w całym procesie poznawania zwierzaków. Baw się z nimi, ale żadnego nie faworyzuj ani nie karć jednego przy drugim. Muszą czuć respekt oraz równe traktowanie.

Pamiętaj również o takich rzeczach, jak oddzielne posłania i miski dla zwierzaków. Być może w przyszłości zastaniesz ich słodko razem drzemiące, ale na pewno powinny wiedzieć, czyje rzeczy do kogo należą. Innymi słowy, zaufaj czasowi i nie przeszkadzaj zwierzakom we wzajemnym poznawaniu się, a pomóc im możesz uczestnicząc we wspólnych zabawach. To wcale nie będzie takie trudne!