5 września 2019

Czym karmić szczeniaka? Praktyczny poradnik

Właściwe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobrostan psa. W przypadku szczeniąt prawidłowe karmienie jest szczególnie istotne. Dobrej jakości posiłki, odpowiednio zbilansowane i podawane we właściwej częstotliwości to fundament prawidłowego rozwoju i wzrostu psiego malucha. Od tego, czy szczenię jest karmione prawidłowo zależy tez przyszłe zdrowie psa oraz długość jego życia. Dlatego jeśli planujemy kupić lub przygarnąć szczeniaka, powinniśmy zapoznać się z zasadami prawidłowego karmienia takich maluchów.

Dużo i dobrze
Szczenięta mają bardzo duże zapotrzebowania na składniki odżywcze. Nic w tym dziwnego – wzrost i rozwój wymagają energii i odpowiedniego budulca. Szczególnie, że w zależności od rasy w okresie wzrostu szczeniak zwiększa swoją masę urodzeniową co najmniej dwadzieścia razy. Warto pamiętać, że pokarm dla szczenięcia musi być nie tylko łatwy do strawienia przez młody organizm, ale też o odpowiedniej wartości kalorycznej i bilansie składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, by na tym etapie oddawać wyłącznie wysokiej jakości karmy dla szczeniąt. 

Stabilność najważniejsza
Młody organizm źle reaguje na zmiany. Dlatego ważne jest, by wszelkie nowości w psiej diecie wprowadzać stopniowo. Krótko po tym, jak nowy pupil pojawi się w naszym domu, powinniśmy kontynuować sposób żywienia stosowany o hodowcy lub poprzedniego właściciela. Dotyczy to zarówno rodzaju pożywienia, jak i częstotliwości jego podawania. Nawet jeśli chcemy zmienić system karmienia szczenięcia, róbmy to powoli i stopniowo, najlepiej nie wcześniej niż po tygodniu pobytu malucha w nowym miejscu. 

Jak często karmić szczeniaka?
Im mniejszy i młodszy pies, tym większa częstotliwość karmienia. W przypadku szczeniąt dzienna porcja pokarmu powinna być podzielona na co najmniej trzy części. Ważne, y przestrzegać zalecanych ilości. Typowym błędem jest zapewnianie psu stałego dostępu do miski z karmą i uzupełnianie jej zawsze, gdy jest pusta. Niestety to najlepsza droga do otyłości, która bardzo trudno jest zwalczać – a prowadzi ona do wielu poważnych chorób u psów. 

Nie należy tez pozostawiać w misce niezjedzonej karmy, nawet jeśli pies nie spożył całej porcji przeznaczonej na posiłek. Po około półgodzinie zabieramy miskę. Szczenię musi mieć natomiast stały dostęp do miski ze świeżą wodą. Należy ją często wymieniać, by nie dopuścić do zanieczyszczenia i rozwoju szkodliwych bakterii. 

Czy mleko jest konieczne?
Dobry hodowca sprzedaje szczeniaki dopiero, gdy osiągną one wiek, w jakim nie musza być już karmione mlekiem matki. W takiej sytuacji nie ma potrzeby podawania szczeniakom mleka i wyrobów mlecznych – mleko krowie, czy od innych ssaków jest nie tylko zupełnie niepotrzebne do rozwoju małego psa, ale wręcz szkodliwe dla jego przewodu pokarmowego. Zdarza się jednak, że znajdujemy malutkiego pieska pozbawionego matki. Taki maluch potrzebuje jeszcze pokarmów mlecznych. W sklepach zoologicznych znajdziemy preparaty zastępcze i mleko dla szczeniąt. Należy je podawać zgodnie z instrukcją na opakowaniu – zwykle używa się do tego butelki ze smoczkiem, u nieco większych piesków możemy podawać mleko w misce lub na łyżeczce. Czas karmienia preparatami mleka zastępczego należy skonsultować z weterynarzem.

Co konkretnie podawać?
Jest kilka sposobów żywienia psów. Każdy może dobrze się sprawdzić o ile składniki będą prawidłowo zbilansowane. Sposoby te różnią się jednak czasochłonnością oraz kosztami.
Pożywienie przygotowywane w domu wymaga dużej wiedzy, zaangażowania i czasu. Musimy wiedzieć, jak skomponować posiłek dla psa danej rasy i w danym wieku. Mięso, warzywa, makaron czy ryżu oraz dodatki tłuszczowe i witaminy – to wszystko musi być w idealnych proporcjach. Odmianą tej formy żywienia jest BARF, czyli karmienie wyłącznie surowym mięsem. Metoda ta ma wielu zwolenników, jednak jest dość kosztowna i wymaga dużej wiedzy. Warto poprosić weterynarza o skonsultowanie sposobu żywienia, jeśli chcemy żywić szczeniaka takim systemem.

Karmy gotowe to wariant łatwiejszy i wygodniejszy. Jeśli wybierzemy karmę wysokiej jakości i przeznaczoną dla szczeniąt, na pewno naszemu pupilowi niczego nie zabraknie. Trzeba jednak unikać tanich karm dostępnych w supermarketach – zwykle są one niskiej jakości, zawierają dużo bezwartościowych wypełniaczy i ich stosowanie może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, co przekłada się na nieprawidłowy rozwój szczenięcia.
Gotowa karma sucha lub mokra powinna być dobrana do rasy naszego pupila, a jeśli mamy kundelka – do jego wielkości. Na szczęście w ofercie dobrych firm znajdziemy karmy przeznaczone dla różnego typu ras, więc bez trudu znajdziemy najodpowiedniejszy pokarm dla naszego malucha. 

Wybierając sposób żywienia psa warto pamiętać, że nie wolno mieszać pożywienia domowego z karmami gotowymi – wybrany system należy stosować konsekwentnie. 

A co z przysmakami?
Oczywiście możemy wprowadzić do diety malucha wysokiej jakości smakołyki, pamiętajmy jednak, że – podobnie jak u ludzi – są to jedynie dodatki do diety i powinny być stosowane z umiarem. Sięgajmy też po te pełnowartościowe, wzbogacone witaminami i mające dobry wpływ na zęby.