20 maja 2019

Choroby stawów u psa – jaka karma

Choroby stawów to jedne z najczęstszych schorzeń występujących u psów. Właściciele często nie wiedzą, jak opiekować się czworonogiem chorującym na schorzenia układu kostno-stawowego. Jednym z elementów leczenia tego typu chorób jest odpowiednio zbilansowana dieta. O czym należy pamiętać wybierając karmę dla psa chorującego na schorzenia stawów? Jakie są zasady żywienia obowiązujące dla psów z chorobami stawów? I dlaczego dieta jest tak ważnym elementem leczenia? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Metody leczenia chorób stawów
Leczenie chorób stawów u psów nie należy do łatwych zadań. Niekiedy proces leczniczy bywa bardzo czasochłonny, przynosząc pierwsze efekty dopiero po jakimś czasie. Czasem bywa też tak, że leczenie psa będzie trwało do końca jego życia. W zależności od typu schorzenia można zastosować różne metody lecznicze. Zasadniczym celem leczenia jest łagodzenie bólu i zmniejszenie cierpienia chorego zwierzęcia, jak również zapewnienie mu jak największego komfortu.
Leczenie chorób stawów bazuje na trzech zasadniczych elementach:
• podawaniu leków,
• stosowaniu odpowiedniej suplementacji,
• prawidłowym żywieniu.

Metody farmakologiczne polegają na podawaniu psu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w celu złagodzenia objawów. Niektóre choroby stawów powodują ostry ból w obrębie chorej kończyny, dlatego kluczowe jest jak najszybsze wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Weterynarz może zalecić aplikowanie leków w formie zastrzyków lub tabletek. Niekiedy stosowane są także antybiotyki – w tym przypadku leczenie musi trwać co najmniej kilka tygodni. Natomiast jeżeli przyczyną pojawienia się choroby są zaburzenia immunologiczne, weterynarz może zalecić podawanie preparatów sterydowych. 
Środki lecznicze najczęściej uzupełnia się podawaniem suplementów diety. Takie substancje wykazują korzystny wpływ na wzmocnienie stawów. Dobrze działają zwłaszcza preparaty z chondroityną i glukozaminą. W terapii chorób stawów warto zadbać także o stan chrząstki stawowej. Aby wzmocnić tę ważną dla pracy całego stawu strukturę oraz zapewnić odpowiednią konsystencję mazi stawowej można zastosować preparaty zwane chondroprotektorami. Preparaty wzmacniające chrząstkę stawową dostępne są pod różnymi postaciami, dlatego nie musimy martwić się o to, że pies nie będzie chciał połykać tabletek; zamiast tabletek możemy wykorzystać np. specjalny dodatek do karmy czy syrop. W szczególnych przypadkach weterynarz może zalecić podawanie preparatów wzmacniających w formie zastrzyków.
W terapii chorób stawów niekiedy stosuje się także metody chirurgiczne. Ma to miejsce na przykład w przypadku zerwania wiązadeł stawowych czy zaawansowanych postaciach dysplazji stawu biodrowego. Zabiegi chirurgiczne są zalecane również wtedy, gdy dotychczasowe nieinwazyjne leczenie nie przyniosło zadowalających rezultatów.

Bardzo ważna jest właściwa dieta
Leczenie schorzeń stawów nie polega wyłącznie na farmakoterapii czy interwencjach chirurgicznych. Równie ważne jest wdrożenie odpowiedniej diety. Dieta ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w leczeniu psów otyłych, ponieważ nierzadko konieczne jest odchudzenie psiaka. Zbyt duża masa ciała powoduje intensywny nacisk na stawy, które z biegiem czasu są coraz bardziej obciążone. Nadmierne obciążenie stawów może prowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Dobrze dobrana karma korzystnie wpływa na cały organizm naszego pupila, wspomagając nie tylko pracę stawów, lecz także funkcjonowanie innych narządów ciała. 

Odpowiednia dieta, czyli jaka?
Jednym z najczęściej występujących objawów wszystkich chorób stawów jest ból podczas poruszania się. Dlatego psy, u których rozwija się choroba, będą niechętnie podejmowały aktywność fizyczną. Z tego powodu ich zapotrzebowanie energetyczne automatycznie będzie mniejsze niż w przypadku psów aktywnych. Pamiętajmy, by w czasie leczenia podawać psu karmę zawierającą prawidłową ilość kalorii. Niespożytkowane kalorie zostają zmagazynowane przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej, co może doprowadzić do pojawienia się nadwagi czy otyłości. Generalną zasadą w leczeniu psów z chorobami stawów jest zmniejszenie obciążenia stawów, dlatego należy bardzo uważać, by pies nie przybrał wówczas na wadze. Nadmierna ilość tłuszczu może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych.
W sprzedaży dostępnych jest wiele specjalnie opracowanych karm dla psów z chorobami stawów. Skład takich karm jest tak zbilansowany, aby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe. Jednocześnie mają one obniżoną zawartość tłuszczu. Jeżeli nie wiemy, którą karmę powinniśmy wybrać, skonsultujmy tę sprawę z weterynarzem. W chorobach stawów dobrze sprawdzają się także karmy weterynaryjne, które zakupimy w lecznicach i gabinetach weterynaryjnych. 

Co jeszcze mogę zrobić dla swojego psa?
Aby wspomóc leczenie chorób stawów u psa można wzbogacić jego dietę o odpowiednio dobrane suplementy. Prócz wspomnianych wcześniej chondroprotektorów (preparatów wzmacniających chrząstkę i maź stawową) dobrze sprawdzają się na przykład oleje rybne. Oleje mają naturalną zdolność do łagodzenia stanów zapalnych w obrębie stawów. Warto uzupełnić dietę także o preparaty witaminowe.