10 lipca 2019

Prawidłowe żywienie psa a wpływ na jego rozwój

Prawidłowe żywienie szczeniaka jest fundamentem jest właściwego rozwoju. Zaniedbania pochodzące z najwcześniejszego etapu życia psa są bardzo trudne do późniejszego nadrobienia. Dlatego tak ważne jest, by już od pierwszych dni życia naszego pupila dbać o to, by jego żywienie było prawidłowe.

Oczywiście na początku, tak jak u innych ssaków, maluchy odżywiają się mlekiem matki. Mleko to jest niezwykłą substancją, wyjątkowo bogata w kalorie i składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i rozwoju maluchów. Do dziś nie znamy wszystkich tajemnic mleka ssaków, wiadomo jednak, że u każdego gatunku samica dysponuje pokarmem, który jest perfekcyjnie dopasowany do potrzeb potomstwa, a także… zmienny. Mleko tuż po urodzeniu szczeniąt ma nieco inny skład niż to, którym są karmione nieco starsze maluszki. W związku z tym, że szczenięta karmione mlekiem matki mają wszystko, czego potrzebują, nie ma żadnego powodu, by wprowadzać dodatkowe pokarmy. Co więcej, mogłoby to być szkodliwe dla piesków. Uwaga: nieco inaczej wygląda to, gdy suka ma za mało pokarmu lub miot jest wyjątkowo liczny, wówczas należy wdrożyć dokarmianie mlekiem zastępczym.

Jak długo trwa u psów etap karmienia mlekiem matki? Laktacja trwa zwykle około siedmiu – ośmiu tygodni, ale już pod koniec pierwszego miesiąca życia szczeniąt matka zauważalnie mniej chętnie je karmi. Wiąże się to z tym, że maluchom wyrastają pierwsze mleczne zęby i ssanie staje się bolesne, bo szczenięta podgryzają matkę. To dobry moment, by powoli i stopniowo zacząć wprowadzać dodatkowe pokarmy – nadal o konsystencji płynnej lub półpłynnej, bo szczeniąt na tym etapie rozwoju nie poradzą sobie z jedzeniem w formie stałej. Po ukończeniu przez maluchy drugiego miesiąca życia możemy już podawać im gotową karmę dobrej jakości dedykowaną dla danej rasy i etapu rozwoju.

Czego potrzebują szczenięta do prawidłowego rozwoju?
Psy rosną naprawdę błyskawicznie. Wystarczy pomyśleć, że zaledwie dwanaście miesięcy (dwadzieścia cztery, jeśli mowa o psach ras dużych) zajmuje im rozwój od noworodka do w pełni dorosłego osobnika. W tym dość przecież krótkim czasie wielokrotnie zwiększają masę swojego ciała, rozwijają się ich narządy, a także zdobywają nowe umiejętności. To wszystko wymaga dużo energii oraz odpowiedniego budulca. Czego potrzebują szczenięta dla prawidłowego rozwoju?
Zacznijmy od tego, co najważniejsze, czyli energii. Rozwój pochłania jej bardzo dużo, a do tego małe psiaki są niezwykle ruchliwe. Dlatego ważne jest, by karma dla szczeniąt miała odpowiednią wartość kaloryczną dostosowaną do etapu rozwoju oraz rasy psa. Ważne jest przy tym, by karma miała wysoką gęstość kaloryczną. Co to oznacza? Chodzi o stosunek kaloryczności do objętości pokarmu. To ważne, bo żołądki szczeniąt mają niewielką pojemność, dlatego karma z dużą ilością wypełniaczy nie jest dla nich właściwa.

Bardzo ważnym elementem żywienia szczeniąt jest białko. Maluchy potrzebują pokarmów wysokobiałkowych, bo białko jest głównym budulcem. Jednocześnie musi mieć one postać łatwo przyswajalną – takie białka znajdziesz w wysokiej jakości karmach gotowych. 

Tłuszcz także jest składnikiem ważnym w diecie każdego psa, ale u szczeniąt ma on znaczenie szczególne. Bez odpowiedniej dawki tłuszczu nie ma mowy o prawidłowym przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a więc witamin A, D, E i K. witaminy te są zaś niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju szczenięcia, są niezbędne, by wszystkie narządy pracowały prawidłowo. 

A co z węglowodanami?
One także są istotne. Ważne, by znajdowały się w karmie we właściwych proporcjach oraz by były to węglowodany wartościowe. Takie znajdziemy w dobrych karmach wysokiej jakości. 

Często właściciele szczeniąt zastanawiają się też, czy należy maluchom podawać suplementy witaminowe. Zdaniem weterynarzy jest to zupełnie zbędne, jeśli stosujemy prawidłowe żywienie odpowiednio zbilansowaną karmą wysokiej jakości. Warto pamiętać, że nadmiar witamin także jest szkodliwy, a organizm młodego psa może nie poradzić sobie z ich metabolizowaniem. Dlatego szczeniętom nie należy podawać żadnych dodatkowych preparatów bez konsultacji z weterynarzem. 

Jaka karma będzie najlepsza?
Podobnie jak w przypadku psów dorosłych, także u szczeniąt mamy do wyboru - spośród karm gotowych – karmę mokra lub sucha. Każda z nich może być dobrym wyborem, jeśli tylko wybierzemy produkt dobrej jakości i odpowiednim składzie. Należy jedynie pamiętać, że w okresie przejściowym między mlekiem matki a stałymi pokarmami karma sucha może wymagać nasączania wodą, by uzyskać konsystencję papki przyswajalną dla maluchów na tym etapie rozwoju. W przypadku karmy mokrej szczenięta już z pierwszymi mlecznymi zębami poradzą sobie z gryzieniem miękkich kawałków w sosie i nie ma potrzeby dodawania do pokarmu wody.

Oczywiście należy pamiętać, że ważnym elementem żywienia szczeniąt jest zapewnienie im stałego dostępu do wody, która musi być świeża. W przypadku maluchów należy ją zmieniać częściej niż u psów dorosłych, bo zdarza się, że do miski z wodą trafiają kawałki karmy co prowadzi do rozwoju bakterii.