12 kwietnia 2019

Zapalenie spojówek u psa

Zapalenie spojówek to problem dotykający nie tylko psy, ale i koty. Wpierw mało widoczny, później jednak zaczyna sprawiać prawdziwe problemy – warto więc pamiętać o profilaktyce w przypadku takiego podejrzenia. Sama spojówka to błona śluzowa widoczna znajdująca się po wewnętrznej stronie powiek. Jest bardzo cienka. Spojówka gałkowa możliwa jest do zaobserwowania jako zewnętrzna błona pokrywająca twardówkę widoczną jako biała część oka. Pomiędzy spojówką gałkową, a spojówką powiekową mieści się worek spojówkowy – tutaj często aplikuje się leki.

Objawy

Widoczny staje się wyciek z oczu – zazwyczaj śluzowy - bądź obrzęk spojówek – ich opuchlizna, przekrwienie, a także pojawianie się grudek. Nieraz atakuje również świąd czyli prozaiczne drażniące psa swędzenie. Skłania ono do pocierania łapą okolic oczu, a to lubi się przekładać na powstanie rumienia i łysienie obszaru wokół oczu oczu czy też przebarwienie włosów po przyśrodkowej stronie łap. Towarzyszem bywa w wielu sytuacjach ból, który pies próbuje zwalczać przymrużaniem powiek. Pojawienie się tych objawów i ich stopień zależą od stadium choroby.

Najczęstsze przyczyny

Nie da się ukryć, że trudno wskazać jednorodną listę przyczyn zapalenia spojówek u psa. Popularne powody to:

-alergie

-choroby układowe

-infekcje

-nieprawidłowości anatomiczne powiek

-nieprawidłowości anatomiczne rzęs

-nieprawidłowego ustawienia rzęs

-występowanie rzęs ektopowych

-włosy wyrastające z fałdów nosowych u ras krótkonosych

-niedrożność dróg łzowych,

-obrażenia chemiczne i dolegliwości powodowane przez kurz, piasek lub nadwrażliwość na leki

-zaburzenia w wydzielaniu filmu łzowego

Jak leczyć?

W pierwszej kolejności sięga się po rozwiązanie problemów niezwiązanych bezpośrednio ze spojówką. Chodzi więc o korekcję wad powiek, usunięcie obcych ciał czy poprawę ilości filmu łzowego. Niewystarczające efekty są przyczyną sięgnięcia po środki terapeutyczne takie jak antybiotyki, kortykosteroidy, środki czyszczące, środki przeciwhistaminowe i środki wpływające na obkurczenie naczyń krwionośnych – dobór zależy od przypadku.

Użycie antybiotyków wyleczy psa, którego spojówkę naruszyła działalność bakterii. Antybiotyki dla psa są również preferowane wtedy, gdy także leczy się przyczynę pierwotną czyli naprawia się przewody nosowo-łzowe oraz umożliwia zagojenie się obrażeń chemicznych. Błędna diagnoza – wskazanie bakterii – poskutkuje jedynie chwilową poprawą. Priorytet to odkrycie i zażegnanie pierwotnej przyczyny takiej jak chociażby zabieg chirurgiczny w przypadku podwinięcia powieki w kierunku spojówki. Niczym dziwnym nie jest też zastosowanie w tandemie z antybiotykami kortykosteroidów – szczególną rolę odgrywają przy niezakaźnym zapaleniu spojówek.

Leczenie i typy leków wraz z ilością koniecznie trzeba dobrać odpowiednio do odmiany zapalenia. Przykładowo przy suchym zapaleniu rogówki i spojówek, grudkowym zapaleniu spojówek czy przewlekłym zapaleniu jamy ustnej zaleca się lek immunosupresyjny o nazwie cyklosporyna i inne środki.

Należy usuwać nagromadzony wysięk, aby pies uniknął zapalenia powiek, maceracji, zapalenia okolicy skóry i sklejenia powiek lub spojówek. W tym przypadku sensownym wyborem są środki czyszczące poprawiające wzrok psa psa i ułatwiające działanie innych metod. Ciepłe okłady na powieki, oczyszczanie i przepłukiwanie są zalecane w procesie leczenia. Dostępne są również preparaty komercyjne do przemywania oczu i okolic. Po oczyszczeniu warto zastosować maść zabezpieczającą.