23 lipca 2019

Skuteczne preparaty na pasożyty

Pchły, kleszcze, wszy i roztocza. Ta wesoła gromadka to utrapienie dla Twojego zwierzaka. Ich ugryzienia mogą powodować bardzo poważne choroby. Na przykład psia pchła, czyli najpopularniejsza „przyjaciółka” naszych pupili, bardzo szybko i skutecznie się mnoży, a jej ukłucia powodują swędzące i nieprzyjemne grudki. Na dodatek, ślina pchły jest silnym alergenem, co prowadzi do APZS (alergicznego pchlego zapalenia skóry), a pies często ląduje w kącie pokoju z ogromnym kołnierzem wokół pyska, który ma chronić go przed zadrapaniem się na śmierć.

A kleszcze? Te pajęczaki są śmiertelnie niebezpieczne nawet dla ludzi i przenoszą wiele wstrętnych chorób, takich jak bakteryjną boreliozę, którą leczy się czasem nawet kilka tygodni. W objawach podobna do grypy, bywa zbagatelizowana, a niestety, nieleczona może prowadzić do ślepoty, trwałych uszkodzeń nerek i wątroby oraz niedowładów. A to jeszcze nie jest najpoważniejsza choroba, jaką pies może zarazić się od kleszcza.

Pójdźmy dalej, wszy i wszoły. Żywią się zwierzęcą krwią, a swoje jaja przyklejają do nasady włosów. Na dodatek wszy uodporniły się na środki owadobójcze, więc „byle co” nie pomoże w ich przypadku. Ich ugryzienia powodują nieznośne swędzenie, więc leczonemu psu również zakłada się ogromny kołnierz.

A roztocza? Atakują zwierzęta, które mają osłabiony układ autoimmunologiczny. Wywołują poważne problemy związane ze skórą – traci ona na elastyczności, łuszczy się, swędzi, pojawiają się łyse placki. Nic przyjemnego, ani dla widoku, ani dla samopoczucia.

Jak temu zaradzić?

Standardowo i najtaniej wychodzi zakupienie obroży przeciw pchłom i kleszczom. Zawarte w niej substancje odstraszają te insekty, ale pamiętaj, że taka obroża nie działa przez całe życie Twojego psa. Uważnie przeczytaj, w jaki sposób i jak długo możesz jej używać we właściwy sposób. Zazwyczaj zakłada się takie obroże psom na początku sezonu kleszczowego, na pchły działa ona natychmiastowo, natomiast na kleszcze – po ok. 2 dniach. Obroże są wodoodporne, chociaż jej nadmierne moczenie może spowodować znaczne skrócenie jej działania.

Coraz bardziej popularnym środkiem jest olejek z drzewa herbacianego, znany ze swych silnych właściwości bakteriobójczych, grzybobójczych i antyseptycznych. Jest też naturalny i bezpieczny, wnika w głębsze warstwy skóry i wspaniale je chroni. Co więcej, olejek herbaciany neutralizuje jad, więc Twój pies nie będzie rozdrapywał ukąszeń insektów. Olejek jest również w 100% biodegradowalny.