15 marca 2020

Jak odchudzić psa?

​Otyłość u psów pojawia się obecnie coraz częściej, podobnie jak u nas – ludzi. Dlaczego jednak coraz częściej borykamy się z takimi problemami, co jest przyczyną nadwagi u psów i jak możemy sobie z nią radzić?

Niestety, bardzo często sami, jako właściciele, przyczyniamy się do tego, że nasi pupile mają problem z nadwagą czy nawet z otyłością. Wynika to z faktu, że dajemy im za dużo karmy. Często wydaje nam się, że psiak chce od nas coś do jedzenia a my nie umiemy mu odmówić. Z jednej strony, możemy błędnie interpretować cześć jego sygnałów, z drugiej musimy zdawać sobie sprawę, że nawet wtedy, gdy psiak chce więcej jedzenia, nie znaczy, że powinien je otrzymać – przecież dokładnie tak samo jest z ludźmi.

U naszych zwierząt mogą pojawiać się również niezdrowe nawyki. Jeżeli np. pies zawsze będzie otrzymywał jedzenie w nagrodę czy wtedy, gdy wracamy do domu, może się okazać, że zawsze będzie oczekiwał od nas jedzenie w takich sytuacjach – a stąd tylko o krok od tego, by przyjmował on z pokarmem po prostu za dużo kalorii.

Przyczyny nadwagi i otyłości psa

Oczywiście na fakt, że nasz pies waży więcej, niż powinien, może składać się znacznie więcej różnorodnych problemów. Zaliczyć do nich możemy zbyt małą aktywność naszego psa (jeżeli ona spada, to powinna spaść również ilość przyjmowanych przez psa pokarmów), wspominane zbyt częste podawanie jedzenia lub w zbyt dużych porcjach, swobodny dostęp do karmy (nieczęsto spotkany, ale jednak cały czas się zdarzający), podawanie jedzenia domowego zamiast odpowiednio dobranej karmy czy sama dieta, która jest po prostu do naszego psa niedopasowana. W tym przypadku warto zwrócić również uwagę na to, że zawsze możemy zdecydować się na karmę niskokaloryczną, co w części przypadków może okazać się bardzo wskazane, jeżeli oczywiście występują problemy z otyłością.

Oczywiście na otyłość psa mogą wpłynąć jego problemy zdrowotne, przejście zabiegu sterylizacji lub kastracji, do tego część ras ma po prostu genetyczne uwarunkowania ku temu, by problemy z nadwagą mieć – warto to sprawdzić i zdawać sobie z tego sprawę, jeżeli akurat nas ten problem dotyczy.

Skutki otyłości i nadwagi u psów

Oczywiście sam fakt posiadania kilku nadprogramowych kilogramów nie jest największym problemem. Jako właściciele musicie jednak zdawać sobie sprawę z tego, że otyłość oraz nadwaga mogą prowadzić (i najprawdopodobniej tak się stanie) do innych problemów naszych zwierząt. To, jakie one będą, zależne jest m.in. od rasy naszego psa, jego wieku, stanu jego zdrowia oraz oczywiście stopnia samej nadwagi czy otyłości.

Do popularnych zaburzeń zdrowotnych, które mogą okazać się wynikiem właśnie zbyt dużej wagi psa, należą m.in. cukrzyca, zaburzenie gospodarki lipidowej, choroby wątroby, problemy z drogami moczowymi, choroby jamy ustnej, zaburzenie emocjonalne czy po prostu skrócenie życia naszego psiaka. A to nie tylko najbardziej powszechne schorzenia, ich pełna lista jest oczywiście dłuższa, a więcej o skutkach nadwagi i otyłości możecie dowiedzieć się m.in. pod adresem https://royalcanin.pl/blog/nadwaga-i-otylosc-u-zwierzat-czyli-jak-odchudzic-psa-i-kota/.

Jak odchudzić psa?

Dobrze, że zdajecie sobie pytanie – znaczy to, że rozumiecie powagę sytuacji, konsekwencje zdrowotne i chcecie coś z tym zrobić. Trzeba jednak wiedzieć, że podobnie jak w przypadku ludzi, odchudzanie może negatywnie wpłynąć na samopoczucie naszego pupila. Warto w takich przypadkach zdecydować się na porady weterynarza oraz dobrać odpowiednie karmy, które przeznaczone są właśnie dla psów, które powinny się odchudzić.

Oto przykładowe karmy, oferowane przez Royal Canin. Jak widać, dostępne są one w różnych sklepach:

- Royal Canin Veterinary Diet

- Royal Canin Satiety

- Royal Canin Satiety Small Dog

Co cechuje odpowiednie karmy odchudzające?

Przede wszystkim, karmy te posiadają obniżoną ilość tłuszczu w składzie, dzięki czemu są one niskokaloryczne. Dodatkowo, ilość białka w nich zawarto jest podwyższona – to znów dlatego, aby pies w trakcie odchudzania nie utracił swojej masy mięśniowej. Same karmy są również naprawdę smaczne, dzięki czemu sam pies chętnie będzie się nimi żywił a dodatkowo są sycące, dzięki czemu pies, pomimo obniżonej ilości kalorii, będzie syty. Oczywiście, jeżeli jest taka opcja, zachęcamy do przynajmniej minimalnego zwiększenia aktywności psa – ona również na pewno pozytywnie wpłynie na gubienie kolejnych kilogramów. Pamiętajmy o tym, że otyłość i nadwaga u psów to nie przelewki. Jeżeli nas pupil boryka się z nimi, pomóżmy mu wygrać z tym problemem – bycie grubiutkim psem wcale nie jest dla nich dobrym i miłym rozwiązaniem!