Zapalenie pęcherza moczowego u psów
Układ moczowy tych czworonogów szczególnie mocno narażony jest na problemy ze względu na bakterie, grzyby czy choroby środowiskowe. Moczowody, prostata i cewka moczowa to niejedyne miejsca, które mogą paść ofiarą takich komplikacji – omówimy tutaj inną istotną kwestię, a mianowicie zapalenie pęcherza moczowego.
Objawy
Przede wszystkim opiekun zwierzęcia powinien zawsze mieć na uwadze to, czy jego pupil przypadkiem nie oddaje moczu nadzwyczaj często. To podstawowy sygnał świadczący o tym, że zwierzę mogło zostać dotknięte jakąś chorobą, niekoniecznie tylko zapaleniem pęcherza moczowego. Inne rzeczy, które zwracają uwagę na możliwość zaburzeń to oddawanie małej ilości moczu lub niemożność jego oddania. Jeżeli substancja będzie odkładać się zbyt długo, to pęcherz może nie wytrzymać obciążenia i nawet pęknąć. To rzadka sytuacja, ale należy mieć jej świadomość. Krwiomocz – ciemnoczerwona barwa moczu na skutek krwi w jego zawartości – oraz inne przebarwienia to również powody do konsultacji z weterynarzem.
Przyczyny
Najpopularniejsze przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u psów to wirusy, pasożyty zwierzęce i typowe dla psów bakterie. Poniżej przedstawiamy listę tego typu czynników.
-Bakterie – paciorkowce, gronkowce, bakterie z grupy E.Coli, Proteus i Enterobacter
-Pasożyty – mniej popularne niż bakterie czy grzyby, znajdujące się w moczu w postaci jaj pasożytów Dioctophyma renale (pasożyt nerek) i nicieni z rodzaju Capillaria,•
-Grzyby – najczęściej atakują pęcherz psa po zbyt długim okresie leczenia go przy zastosowaniu antybiotyków.
Istnieją również czynniki, które zwiększają szanse konkretnego psa na okresowe zapalenia dróg oczowych. To nie tylko podeszły wiek oraz powikłania po rozmaitych urazach, ale także:
-kamice pęcherza moczowego
-nowotwory pęcherza moczowego
-choroby prostaty
-zaburzenia hormonalne (np. nadczynność kory nadnerczy, cukrzyca, nadczynność tarczycy)zapalenia pochwy i macicy
-zapalenie nerek
-jatrogenne zapalenie pęcherza moczowego - np. w czasie cewnikowania, czy polekowe (np. po leku przeciwnowotworowym – cyklofosfamidzie).
Diagnozowanie oraz leczenie zapalenia pęcherza moczowego
Obligatoryjnym staje się laboratoryjne badanie moczu psa, aby wykonać dokładną analizę, co umożliwi diagnozę oraz podjęcie sensownego w danym przypadku leczenia. Trzeba zbadać osad moczu oraz jego skład pod kątem bakterii, co robi się poprzez użycie cystocentezy - nakłucie pęcherza moczowego. Inne możliwe problemy związane ze stanem zwierzęcia, które mogłyby dać pole do błędnej diagnozy rozwiązuje się dzięki zastosowaniu badania USG nerek lub pęcherza moczowego psa.
Leczenie zapalenia odbywa się w bardzo dużej mierze przy zastosowaniu leków takich jak antybiotyki, leki zwalczające grzybicę oraz leki wyniszczające pasożyty żerujące na organizmie czworonoga. Pozwalają one we właściwy sposób eliminować drobnoustroje, które w negatywny sposób wpływają na sposób działania pęcherza moczowego u psa. Czas leczenia uzależnia się od stadium zaawansowania tej nieprzyjemnej dolegliwości, ale zamykać się ma zazwyczaj w okresie co najwyżej czternastu dni.
Nie obędzie się też bez ponowienia badania kontrolnego moczu, w tym również badań bakteriologicznych. Należy odbyć je jeszcze w czasie trwania kuracji – pozwoli to sprawdzić, czy dobrze dobrano leki i czy w ogóle sama diagnoza została poprawnie wystawiona – jeżeli choroba nawraca lub stan naszego pupila ulega pogorszeniu w miejsce oczekiwanej poprawy. Ilość oraz dawkę leków ustalić może jedynie weterynarz – nie jest to zadanie dla nas.