23 października 2019

Ubranko dla psa – niezbędne, niewskazane, a może przydatne?

Ubranko dla psa to fanaberia „bogaczy”, czy może faktyczna potrzeba psiaków, nie tylko zimową porą? Na rynku pojawiło się już sporo psiej odzieży, przestaje być to nowość, która szokuje, a i niemała liczba psiaków wydaje się tryskać radością podczas spacerów, pomimo oryginalnego ubranka. Czy faktycznie jednak naszemu pupilowi potrzeba sweterka, kurteczki, kamizelki, a do tego malutkich bucików? Sprawdźmy!

Rodzaje ubranek dla psów

            Zacznijmy od tego, że ubranka dla psów mogą spełniać różne funkcje. Faktycznie znajdujemy szeroki wybór ubranek kolorowych, zdobionych, z napisami lub bez, które po prostu świetnie się prezentują, a naszemu pupilowi dodają uroku. Na ubrankach typowo ozdobnych asortyment jednak się nie kończy. Do wyboru są również ubranka funkcjonalne, ale i specjalistyczne i pooperacyjne.

            Te ostatnie nie wzbudzają jakichkolwiek kontrowersji. I z powodzeniem można rzec, iż są psiakom potrzebne, ale tylko w sytuacji, gdy czworonożny pupil jest po zabiegu lub po wypadku. Kubraczki lub kamizelki specjalnego przeznaczenia, mają na celu chronić świeżo zaszyte raty bądź te powstałe po wypadkach, przed rozdrapaniem. Zabezpieczają także psiaka przed rozerwaniem szwów w wyniku drapania czy gryzienia. Tę samą funkcję spełniają specjalne buciki na chore łapy psiaków.

            W przypadku wyboru ubranek pooperacyjnych i specjalistycznych należy pamiętać, by dobrze dopasować rozmiar, a sam typ ubranka dostosować do rodzaju ochrony, na jakiej najbardziej nam zależy.

            Ubranka funkcjonalne, coraz rzadziej wzbudzają kontrowersje, bo poza estetyką, przede wszystkim spełniają funkcje praktyczne. Sweterki, kurteczki czy kamizelki, zakładane w szczególności porą jesienno-zimową, mają za zadanie chronić przed wilgocią, wiatrem i zimnem. Najczęściej trafiają do rąk właścicieli ras najmniejszych. Chociażby yorki czy chichuachua, są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu, i to już podczas krótkiego spaceru z samochodu do domu bądź w drugą stronę.

            Na koniec zaś ubranka ozdobne, które mają chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Przede wszystkim chodzi o to, że psiaki – poza wspomnianymi rasami małymi, które często marzną, nie potrzebują ubrania, tak jak ludzie. Zakładanie coraz bardziej ozdobnych ubranek, które już podczas przyodziewania w nie psiaka sprawiają sporo kłopotu, dla pupila staje się uciążliwe. Jeśli jednak bajkowe ubranko ma być założone na krótki czas, wykorzystywane jest do sesji zdjęciowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować czworonożnemu przyjacielowi, na chwilę założyć taką „garderobę”.

Ważne elementy podczas zakupu

            Niezależnie od tego, o jakim rodzaju ubranka dla psiaka mówimy, musimy pamiętać o kilku elementach na etapie zakupów. Przede wszystkim ubranko musi być dopasowane rozmiarowo. Nie może być zbyt luźne, bo zacznie spadać, zmieniać swoje miejsce położenia i pupilowi na pewno będzie daleko do komfortu, ale i zbyt ciasne ubranko przysporzy sporych problemów.

            Jakość wykonania i wykończenia, zastosowane materiały i wreszcie sposób uszycia. To kluczowe aspekty, które owocują tym, że pies nie będzie się zmagał z jakimkolwiek dyskomfortem, nawet jeśli ubranko zostanie założone okazjonalnie, by zrobić ciekawe zdjęcie. Naszemu pupilowi ma być wygodnie i ciepło wtedy, gdy jest zmarzluchem. A gdy dręczą go rany pooperacyjne lub powypadkowe, ubranko ma wspomóc jego zdrowienie, a nie utrudniać je.