16 stycznia 2020

Pies do domu, pies do bloku – jak nasze miejsce zamieszkania powinno płynąć na to, na jaką rasę psa powinniśmy się zdecydować?

​Niezależenie od tego, czy planujemy adopcję, czy zakup psa, powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, która z ras będzie dla nas odpowiednia. W wielu przypadkach bardzo duże znaczenie będzie miało to, jak dużo pracujemy i jak dużo czasu będziemy mogli poświecić naszemu pupilowi. Ważne jest również m.in. to, jak wiele miejsca w domu będziemy posiadać oraz to, czy będziemy mieć dostęp do ogrodu – w końcu różne rasy posiadają różnorodne wymagania. I to właśnie o nich Wam dzisiaj opowiemy!

Pies do bloku – jak go wybrać i o czym pamiętać?

Kiedy mieszkamy bloku i zastanawiamy się nad psem idealnym dla nas, powinniśmy skupić się głównie na kilka aspektów, do których zaliczają się:

• Tolerancja na przebywania w zamkniętych przestrzeniach – zwłaszcza gdy posiadamy małe mieszkanie,
• Potrzeba ruchu – wyjątkiem mogą być tutaj osoby posiadające ogródek przy mieszkaniu,
• Akceptacja innych ludzi,
• Wrażliwość na hałas miejski,
• „Głośność” – musimy zwrócić uwagę na naszych sąsiadów, którzy mogą nie zaakceptować intensywnego szczekania naszego pupila.

Wielu osobom wydaje się, że do mieszkań w miastach idealnie sprawdzą się raczej małe rasy psów, jednak nie jest to prawda. Każdy, kto choć odrobinę zna się na psach, zauważy, że małe psy mają naprawdę spory temperament, potrafią być naprawdę głośne oraz aktywne. Wbrew pozorom, duże psy są spokojniejsze i mają mniejsze wymagania co do ich codziennej aktywności. W tym przypadku trzeba brać również naszą aktywność, jako właścicieli – pomyślimy, ile razy i na jak długo będziemy mogli wychodzić na spacery z naszym pupilem? W przypadku wielu dużych ras psów okazuje się, że jeden długi spacer oraz dwa krótkie w zupełności wystarczą.

Idealnym wyborem do mieszkań, wbrew pozorom, okazuje się np. chart. Wynika to przynajmniej z kilku faktów:

• Charty nie są psami głośnymi, wiec nasi sąsiedzi nie będą na nie narzekać.
• Spacery z nimi są krótkie, lecz powinny być bardzo intensywne – tutaj warto brać pod uwagę naszą kondycję, jako właścicieli.
• W mieszkaniach głównie odpoczywają i śpią.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy dany pies będzie gubił sierść – może się bowiem okazać, że będzie nam ona przeszkadzać, a mieszkanie będzie bardzo często wymagało kompleksowego sprzątania.

Zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na kwestie związane z sierścią, lecz również na alergie – może się okazać, że w przypadku małych mieszkań będzie ona problematyczna np. u części naszej rodziny. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się odpowiedniej jakości oczyszczacz powietrza.

Jeżeli poszukujesz psa do bloku, powinieneś zastanowić się nad takimi rasami, jak bichon frise, west highland white terrier, yorkshire terrier, dog niemiecki, pudel czy buldog angielski.

Mieszkanie w bloku ma swoje ograniczenia. Pamiętajmy więc, że nasze mieszkanie i życie z psem musi być i dla nas, i dla naszego pupila po prostu komfortowe. Pamiętajmy również, że nieodpowiednie warunki dla danej rasy mogą być przyczyną problemów zdrowotnych konkretnych psów, co również musimy brać pod uwagę.

Pies do domu – jak go wybrać i o czym pamiętać?

W przypadku domów największym plusem jest oczywiście fakt, że posiadamy dodatkową przestrzeń na naszej działce, na której nasz pies może przebywać. Dzięki temu nie będzie on potrzebował dodatkowych spacerów – jest to oczywiście rozwiązanie wygodne dla domowników, zwłaszcza tych, którzy posiadają raczej deficyt czasu wolnego. Warto jednak zaznaczyć, że taka przestrzeń będzie idealna dla tych ras psów, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Mogą one biegać i szaleć przez cały dzień i nie będzie to znacząco wpływać na zaangażowanie domowników.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli nasz pies ma żyć w dużej mierze na podwórku, powinien on być naturalnie zabezpieczony przed niskimi temperaturami – zwłaszcza, że zima będzie go dotyczyć. Zwróćmy na to uwagę, może się bowiem okazać, że nasz pies będzie spędzał wszystkie zimne dni w naszym domu, co niekoniecznie okaże się dla nas odpowiednim rozwiązaniem.

Zastanówmy się również nad tym, czy zależy nam nad tym, by nasz pupil był również po prostu strażnikiem naszego domu. W takim przypadku warto postawić na rasy aktywne oraz po prostu głośne. Pamiętajmy jednak, że i w tym przypadku głośny pies niekoniecznie zostanie polubiony przez naszych sąsiadów, wiec pomyślmy, czy nie będzie to źródło konfliktów. Jeżeli mamy taką opcję, po prostu porozmawiajmy z naszymi sąsiadami, nie zawsze warto postawić ich przed faktem dokonanym. Małe psy często są głośne i aktywne, jednak np. owczarki niemiecki również okażą się odpowiednimi strażnikami – nie są tak aktywne, jednak to one wzbudzą duży respekt przed nieproszonymi gośćmi. Ich mniejszy temperament na pewno docenią również sąsiedzi.

Jako obrońcy sprawdza się również rasy, które po prostu z natury są agresywne. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie naszym, naszej rodziny, znajomych czy sąsiadów. Psy takie muszą zostać poddane odpowiedniemu szkoleniu, by nie okazało się, że są one niebezpieczne dla osób nam bliskich. Pamiętajmy również, że na naszej posesji pewnie regularnie pojawi się listonosz czy kurier – pies musi ich zaakceptować.

Idealnymi rasami, które powinny się sprawdzić w naszych domach z ogrodami, będą bernardyny, sznaucery, basset hound czy akita. Więcej o rasach psów oraz ich preferencjach, które wpłyną na to, czy sprawdzą się w domach z ogrodami, czy w mieszkaniach, dowiesz się pod adresem https://royalcanin.pl/pies/rasy-psow.

Pamiętajmy również o sprawdzeniu innych wymagań pupila, który nas interesuje. Może się okazać, że część wymaga intensywnej tresury, inne mogą często posiadać liczne problemy zdrowotne – wszystko to są informacje, które na pewno wpłyną na to, które z ras okażą się dla nas odpowiednia. Warto wiedzieć jakie problemy mogą nas czekać. Dzięki temu znajdziemy psa, który będzie wspaniałym partnerem naszego dalszego życia!