13 czerwca 2019

Przysmaki dla Twojego pupila

Zapewne jak każdy zakochany w swoim psie właściciel, uwielbiasz rozpieszczać swojego zwierzaka. Nie ma w tym nic złego, jeśli robisz to z głową! Trzeba być świadomym właścicielem psa i wiedzieć, co może jeść, a co mu szkodzi. Już dawno odeszło się od przekonania, że to, co smakuje człowiekowi, jest idealnym pokarmem dla czworonoga, tak więc wszelkie słodycze, a w szczególności czekolada zdecydowanie odpadają. Chyba, że chcesz mieć na sumieniu bolący brzuch zwierzaka i olbrzymie problemy z trawieniem. Chipsy i słone przekąski również odpadają, ze względu na zawartość soli (odwadniającej organizm) oraz często ostrych przypraw, które zaburzają układ pokarmowy psa, w skrajnych przypadkach prowadząc do ostrych wymiotów czy nawet omdleń.

Co więc możesz dać do zjedzenia swojemu psu, zamiast „ludzkiego jedzenia”?

Na szczęście obecnie rynek zoologiczny oferuje naprawdę nieskończoną ilość produktów w każdej półce cenowej. Innymi słowy, na rozpieszczaniu pupila nie zbankrutujesz! Opłaca się zamawiać przez Internet większe opakowania wybranych przekąsek, które starczą na długo, oczywiście jeśli będziesz je odpowiednio dysponował. Co musisz pamiętać, to fakt, że w przekąskach zazwyczaj zawarte są dodatkowe witaminy i substancje odżywcze, więc pies nie może spożywać ich więcej niż kilka na dzień. Czasem możesz dać mu tylko jedną! Pamiętaj więc o przeczytaniu zaleceń producenta, zanim zajmiesz się karmieniem zwierzaka.

- kości – ale nie te z kurczaka. Są niebezpieczne, ponieważ rozszczepiają się na malutkie i ostre cząstki, podobnie jak rybie ości. Taka cząstka z łatwością wbije się do przełyku zachłannego psa. Chodzi o kości prasowane, które można kupić z dodatkiem chyba każdego rodzaju mięsa i ryby. Kosztują od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za sztukę.

- suszone mięso – aromatyczne, smaczne, świetne do gryzienia. O ile dorosły pies poradzi sobie z takim snackiem w kilka sekund, to mniejszy będzie miał zajęcie na kilkanaście minut. Żucie takiego kawałka jest też świetnym masażem na bolące dziąsła, kiedy np. rosną ząbki.

- kurze łapki, ucha wieprzowe – oraz pozostałe części zwierząt hodowlanych, którymi pogardzi człowiek. Pies będzie zachwycony, a jedzenie się nie zmarnuje. Bardzo często w sklepach mięsnych można dostać takie odpadki nawet za darmo albo za grosze. Wystarczy zapytać!

- dropsy witaminowe – świetna rzecz do przemycania witamin wspomagających zdrową sierść i zęby. Można ich również używać jako nagrodę za dobrze wykonaną sztuczkę.