2 kwietnia 2019

Niedoczynność tarczycy u psów

Niektóre choroby wiążą się z wydzielaniem hormonów u naszych czworonogów – szerzej ta grupa znana jest jako endokrynopatia. Zalicza się do niej również niedoczynność tarczycy, to jedna z najczęstszych przypadłości tego rodzaju. Niestety często właściciele ignorują objawy zrzucając je na proces starzenia się u psa. Ich rozwój nie przebiega gwałtownie, więc często ich nie dostrzegamy. Dodatkową komplikację stanowi zróżnicowana forma pojawiania się tego problemu.

Najczęściej przypadłość ta atakuje labradory, setery, beagle, jamniki, cocker spaniele, pudle, dobermany, owczarki niemieckie i polskie owczarki nizinne, a wiek psów zagrożonych niedoczynnością to zazwyczaj okolice od 5 do 10 roku życia.

Objawy

Są one widoczne na wielu płaszczyznach – sposób poruszania się psa, jego ogólne zachowanie, wygląd czy praca serca. Czasem myli nas to, że pojawiają się jako jeden objaw lub sprawiają wrażenie niezwiązanych ze sobą. Z objawów ogólnych najbardziej widać otyłość, niechęć do ruchu, szukanie ciepłych miejsc i nietolerancja wysiłkowa. Tłumaczymy je wspomnianym wiekiem i współistniejącymi chorobami stawów. Sytuację dodatkowo komplikuje to, że na niedoczynność tarczycy najczęściej chorują psy ras średnich i dużych, które faktycznie nieraz cierpią przez na wy i poddawane są przewlekłemu leczeniu w tym kierunku.

Objawy pojawiające się na skórze też bierze się niestety za inne choroby. Symetryczne wyłysienie boków, łysienie ogona, grzbietu nosa, przerzedzenie sierści, łojotok, łupież to pojedyncze przykłady, dosyć jednak powszechne. Objawy okulistyczne, bo i one nas informują, to lipidoza rogówki – czyli mlecznobiałe złogi w obrębie rogówki, zapalenie spojówek, opadanie powiek czy zapalenie błony naczyniowej oka.

Układ nerwowy dręczy z kolei zespół przedsionkowy. Łatwo go zauważyć - to kręcenie się w kółko, trudność z ustaniem na nogach, zawroty głowy oraz skręcona szyja. Właściciele dostrzegają na ich skutek potykanie się zwierzęcia o przeszkody, porażenie krtani – czasem rozwijające się w kaszel – i porażenie przełyku, a to prowadzi do rozwoju przełyku ogromnego.

Choremu psu nieobca też staje się niestety arytmia czy niska kurczliwość mięśnia sercowego. To nie koniec problemów – obniżeniu ulegają też funkcje płciowe, niekiedy zanika też możliwość rozmnażania się. To eliminuje chore czworonogi z rozpłodu, co stanowi trudność dla osób zajmujących się hodowlą w celu sprzedaży.

Diagnostyka

Niedoczynność tarczycy w badaniach laboratoryjnych bywa trudnym zagadnieniem. Potrzeba – jako uzupełnienia do badani ogólnego - morfologii krwi oraz biochemii (profile wątrobowy i nerkowy oraz często zwiększona produkcja testosteronu). T4 – tyroksyna – podstawowy hormon potrzebny do przeprowadzenia diagnostyki. Specjalne laboratorium musi ją wykazać w krwi zwierzęcia, u którego podejrzewamy niedoczynność tarczycy. Poziom hormonów tarczycy jest także bardzo wrażliwy na inne choroby ogólnoustrojowe, co nie stanowi ułatwienia w trudnej sytuacji. Pojawia się wtedy wątek zespołu eutyreozy chorobowej, a więc zmniejszenia poziomu hormonów tarczycy pomimo prawidłowej czynnością gruczołu. Wtedy uporać się trzeba z chorobą podstawową.

Jak leczyć?

Leczymy poprawnie dobraną dawką lewotyroksyny – syntetycznego hormonu. Nie obędzie się również bez zwrócenia uwagi na leczenie oddzielnych infekcji i chorób wikłających niedoczynność tarczycy. Wyzdrowienie zająć powinno 6 – 8 tygodni, ale pierwsze efekty widać już wcześniej.