5 grudnia 2019

Odpowiednia dieta dla psów

Posiadanie psa wiąże się z koniecznością dbania o niego, gdzie w rachubę nie wchodzi tylko wychodzenie na spacery, ale również zadbanie o odpowiednie żywienie naszego pupila. Są osoby, które zdecydowały się na gotowanie potraw dla swoich milusińskich a są osoby, które postawiły na gotowe już pokarmy i suchą karmę. Jeżeli postanowiliśmy gotować dla naszego psa musimy przede wszystkim zaczerpnąć opinii weterynarza na temat tego, co powinien jeść nasz pies.

Zazwyczaj w grę wchodzi gotowane białe mięso czy też podroby. Dodatkowo łączy się to z suchą karmą wybranej marki, dzięki czemu dostarczamy psiakowi wszelkich właściwości odżywczych. Ludzie, którzy nie mają czasu na gotowanie dla psa wybierają już gotowe pokarmy - puszki, saszetki czy też paszteciki, powinny być wysokiej, jakości tak, aby nie wpłynęły negatywnie na zdrowie naszego zwierzaka. Najgorszym rozwiązaniem jest mieszanie rodzajów pokarmów w momencie, gdy nasz pies przyzwyczaił się już do danej formy. Połączenie suchej karmy z surowym jedzeniem może okazać się dla psa bardzo szkodliwe i wywołać u niego powikłania chorobowe, gdyż jego układ pokarmowy jest przyzwyczajony do suchego jedzenia a surowe wymaga zupełnie innego trawienia.

Twarde jedzenie takie jak kości dobrze wpływa na uzębienie naszego czworonoga gdyż usuwa kamień nazębny, lecz podobny efekt możemy uzyskać serwując naszemu psiakowi przetworzone gryzaki, które dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym. Zaniedbanie ze strony właściciela często prowadzi do otyłości psa, przez co może w konsekwencji dojść do poważnych powikłań. Często psy po kastracji przybierają na wadze, bo zmienia się ich metabolizm i stają się mniej ruchliwe.

Aby temu zapobiec wystarczy zmienić karmę na mniej kaloryczną lub dawać psu mniejsze porcje. Jeżeli nasz pies definitywnie skończył z aktywnym trybem życia powinniśmy w stopniowo kierować go na ścieżkę aktywności przy jednoczesnym modyfikowaniu jego porcji żywieniowych. Karmy dla psów są zróżnicowane, inne są dla poszczególnych ras czy też zróżnicowane pod względem wiekowym i wielkościowym czworonoga. Szczeniak potrzebuje nieco innych składników odżywczych niż dorosły pies, dlatego też należy przestrzegać diety w tych okresach. Psy, które mają tendencję do alergii również powinny przyjmować specjalną karmę wskazaną przez weterynarza.