Próchnica u psa - przyczyny, objawy, leczenie
Problemy ze zdrowiem uzębienia u psów występują bardzo często. Nic więc dziwnego, że dynamicznie rozwija się stomatologia weterynaryjna, która potrafi skutecznie uporać się z tym problemem, a także wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku psiego uzębienia znakomicie sprawdza się znane powiedzenie, że zawsze lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć.
Próchnica u psów
Próchnica u psów występuje zdecydowanie rzadziej niż u ludzi. Według szacunków weterynarzy problem ten dotyczy od pięciu do dziesięciu procent czworonogów. Dlaczego psy chorują na nią zdecydowanie rzadziej niż ludzie? Jednym z głównych czynników, który zabezpiecza psy przed problemem próchnicy jest podwyższone Ph ich śliny – ma ono działanie antybakteryjne i ochronne. Przy takim odczynie śliny bakterie powodujące próchnice mają utrudnione warunki rozwoju. Zdrowiu psich zębów sprzyja też dieta. W przypadku ludzi za rozwój próchnicy odpowiadają w dużej mierze słodycze – przekąski oraz słodkie napoje. W psiej diecie cukrów jest zdecydowanie mniej. Nawet psy bezdomne, zmuszone do samodzielnego zdobywania pokarmu wybiorą raczej inne produkty niż szkodliwe dla nich słodycze. Dodatkowo psy mają inny kształt zębów niż ludzie – stożkowo uformowane, żeby nie mają powierzchni tak sprzyjających rozwojowi próchnicy.
Dlaczego jednak nieraz problem ten się pojawia? Próchnica u psów zwykle jest efektem niewłaściwej diety. Jeśli podkarmiamy pupila kąskami z naszego stołu, bardzo prawdopodobne, że zjada on za dużo cukrów, których jego ślina nie jest w stanie zneutralizować, a to już pierwszy krok do rozwoju próchnicy. Niewłaściwa dieta oznacza też, że pies nie dostaje kawałków, których gryzienie ułatwia oczyszczanie zębów. Pomijając te czynniki zdarzają się psy, u których próchnica pojawia się mimo prawidłowego żywienia – przyczyny nie są tu do końca wyjaśnione. Wiadomo też, że na próchnicę są bardziej narażone psy o nieprawidłowym zgryzie.
Biorąc pod uwagę taką możliwość, należy regularnie sprawdzać stan uzębienia swojego pupila, by jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie weterynaryjne. Jak rozpoznać początki próchnicy u psa? Na początku zęby stają się matowe, ich powierzchnia jest jakby oszroniona, pokryta białawym nalotem, różni się wyraźnie od powierzchni pozostałych zębów. Warto wiedzieć, że próchnica zwykle nie atakuje kłów tylko dalsze zęby. Z czasem objęta choroba tkanka wyraźnie ciemnieje, dochodzi do ubytków szkliwa. To ostatni dzwonek, by skorzystać z pomocy weterynarza. Warto wybrać lekarza, który specjalizuje się w stomatologii weterynaryjnej.
Jak leczyć próchnicę u psów?
Podstawą, podobnie jak u ludzi, jest leczenie zachowawcze. Ekstrakcje zębów należą dziś do rzadkości i są wykonywane tylko w ostateczności. Początki próchnicy leczy się poprzez uzupełnienie lakierem fluoryzacyjnym powstałych ubytków. Gdy ubytki szkliwa są większe, a próchnica jest zaawansowana to po usunięciu chorych tkanek stosuje się wypełnienia amalgamatem lub kompozytem. U psów narażonych na próchnicę na przykład z powodu nieprawidłowego zgryzu stosuje się także lakowanie powierzchni zębów. To działanie profilaktyczne o wysokiej skuteczności.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Warto pamiętać, że wprawdzie próchnica występuje u psów rzadko, ale nie oznacza to, że nie są one narażone na innego typu problemy zdrowotne w tym obszarze. W przypadku psów najczęściej mamy do czynienia z paradontozą oraz problemy z kamieniem osadzającym się na zębach. W przypadku kamienia poza prawidłową dietą, która mu zapobiega, ważne jest też regularne oczyszczanie zębów u weterynarza. Jeśli to zaniedbamy, może rozwinąć się stan zapalny prowadzący nawet do konieczności ekstrakcji zębów. Osad i kamień nazębny usuwa się w sposób prosty i bezbolesny przy użyciu urządzeń emitujących ultradźwięki – to technika stosowana także u ludzi. Dodatkowo do czyszczenia powierzchni zębów weterynarz używa żelu stomatologicznego. Choć sam zabieg jest bezbolesny, jest on nieprzyjemny dla zwierząt, dlatego wykonuje się go pod narkozą. Może on być więc obciążający dla organizmu, dlatego warto dbać o profilaktykę, przede wszystkim podając psu właściwą karmę, a także różnego rodzaju gryzaki i przekąski, które ułatwiają czyszczenie powierzchni zębów z osadu i zapobiegają gromadzeniu się kamienia nazębnego.
Sygnałem sugerującym problemy w obrębie uzębienia jest też nieprzyjemny oddech. Może on być też symptomem problemów z układem pokarmowym, dlatego warto zgłosić się do weterynarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. O problemach z uzębieniem może też świadczyć brak apetytu i niechęć do pobierania pokarmu – psy reagują tak, gdy jedzenie wywołuje u nich dyskomfort. Także nadmierny, nagle pojawiający się ślinotok może być objawem stanu zapalnego. I wymaga konsultacji z weterynarzem. Warto pamiętać, że zaniedbania higieny i zdrowia psiego uzębienia mogą się odbić na stanie zdrowia całego organizmu, bo stan zapalny może się rozszerzać.