15 maja 2019

Leczenie chorób stawów u psów

Choroby stawów to jedne z najbardziej uciążliwych i bolesnych schorzeń mogących pojawić się u czworonogów. Zachorowań jest bardzo dużo – i to zarówno u psów, jak i u kotów. Niektóre choroby stawów są nieuleczalne. Na szczęście dzięki wczesnemu wykryciu możliwe jest podjęcie leczenia spowalniającego postępowanie choroby. W jaki sposób dokonuje się diagnozy i jak wygląda leczenie chorób stawów u psów? O tym w dzisiejszym artykule.

Jak diagnozuje się choroby stawów u psów?
Do lecznic weterynaryjnych trafiają zwierzęta z chorobami stawów w różnym stopniu zaawansowania. W każdym przypadku kluczowa jest jak najszybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Choroba może rozwinąć się u zwierzęcia w każdym wieku – nie jest prawdą, że takie schorzenia występują wyłącznie u zwierząt starszych. Choroba równie dobrze może pojawić się u w okresie młodzieńczym, a nawet szczenięcym. Pierwszym krokiem do zdiagnozowania choroby jest przeprowadzenie wywiadu z opiekunem zwierzęcia. Właściciel musi wówczas opowiedzieć weterynarzowi o wszystkich niepokojących objawach, które zauważył u swojego podopiecznego – a więc na przykład o problemach ze wstawaniem, niechęci do podejmowania aktywności fizycznej czy strachu przed wchodzeniem po schodach. Następnym krokiem jest przeprowadzenie przez lekarza weterynarii dokładnego badania palpacyjnego. Weterynarz przygląda się wszystkim stawom ciała i sprawdza stopień ich ruchomości. Bardzo łatwo można wówczas dostrzec, jaki rodzaj ruchu sprawia zwierzęciu ból. Kolejnym elementem czynności diagnostycznych jest wykonanie badań obrazowych. Podstawowym badaniem jest tutaj wykonanie zdjęcia RTG, na podstawie którego lekarz może zobaczyć zmiany w obrębie chorego stawu.

Choroby stawów u psa 
Choroby stawów u psów mogą mieć różne podłoże. Charakterystyczny jest także niejednorodny przebieg. Wśród chorób stawów można wymienić:
• zwyrodnienia stawów, 
• dysplazję stawów biodrowych i łokciowych,
• młodzieńcze zapalenie stawów,
• zapalenie stawów,
• zerwanie więzadeł,
• zwichnięcie stawu.

Leczenie zapalenia stawów
Zapalenie stawów jest bardzo bolesną chorobą, objawiającą się ostrym bólem w trakcie poruszania. Chore zwierzę może naprawdę mocno cierpieć, dlatego w pierwszej kolejności należy przede wszystkim zminimalizować ból. Zwierzęciu podawane są środki przeciwbólowe oraz preparaty przeciwzapalne. Jeżeli zapaleniu towarzyszy obrzęk, można włączyć również środki przeciwobrzękowe. Oprócz terapii farmakologicznej, w czasie leczenia zapalenia stawów przeprowadza się także rehabilitację. Równie ważna jest ponadto odpowiednia suplementacja, by wzmocnić organizm i załagodzić stany zapalne. Jednymi z najważniejszych suplementów dla psów cierpiących na choroby stawów są glukozamina i chondroityna. W czasie leczenia zapalenia stawów bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie, dlatego weterynarz zaleca najczęściej specjalną dietę. 

Leczenie dysplazji
Dysplazja jest chorobą postępującą, która na zaawansowanym etapie może nawet uniemożliwić psu samodzielne poruszanie się. To poważne schorzenie może dotyczyć stawu łokciowego lub biodrowego. Choroba najczęściej atakuje dwa symetrycznie położone stawy. Aby oszczędzić zwierzęciu cierpień, podejmowane leczenie ma na celu złagodzenie bólu. W trakcie terapii podawane są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednocześnie należy zadbać o fizjologię stawów, podając preparaty mające na celu wzmocnienie ich budowy i usprawnienie funkcjonowania. W dysplazji najczęściej dochodzi równocześnie do osłabienia mięśni stabilizujących, dlatego bardzo ważne jest podjęcie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających. Podobnie jak w przypadku zapalenia stawów, w trakcie leczenia dysplazji musi być stosowana prawidłowa dieta oraz odpowiednia suplementacja. W cięższych przypadkach dysplazji, gdy leczenie nieinwazyjne nie przynosi zamierzonych efektów, wykonywane są zabiegi chirurgiczne.

Leczenie zwyrodnienia stawów
Praktyka weterynaryjna pokazuje, że jedną z częstszych przyczyn chorób stawów u psów jest nadwaga i otyłość. Gdy stawy są nadmiernie obciążone, często rozwijają się w nich zmiany zwyrodnieniowe. Leczenie zwyrodnienia stawów u psów jest bardzo długotrwałym i żmudnym procesem. W trakcie trwania terapii konieczne bywa wprowadzenie odpowiedniej diety, a w niektórych przypadkach odchudzenie psa. W diecie nie może zabraknąć właściwej ilości substancji odżywczych i minerałów, dlatego zaleca się stosowanie suplementacji. Leczenie zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów polega także na terapii farmakologicznej. Niektóre typy zwyrodnienia stawów są bardzo bolesne, dlatego jednym z pierwszych kroków w terapii jest złagodzenie bólu. Weterynarz może zalecić zastrzyki lub tabletki. Niekiedy stosowana jest także terapia sterydami. 

Leczenie zerwanego więzadła
Zerwane więzadło powoduje ostry ból w obrębie chorej kończyny. W czasie zerwania więzadła czasami pojawia się również przemieszczenie łąkotki, dlatego w pierwszej fazie wykonywane jest oczyszczenie stawu. Zabieg nie należy do skomplikowanych i wykonywany jest metodą artroskopową. Operacja ma na celu przywrócenie stabilizacji w obrębie stawu. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja.