14 stycznia 2020

Jak dbać o zdrowe zęby u psa?

Pies u dentysty? Jeszcze niedawno wydawało się to czymś zupełnie nieprawdopodobnym, dziś natomiast stomatologia weterynaryjna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi weterynarii. Rzecz jasna nie chodzi o to, by czworonoga sadzać na fotelu dentystycznym, tylko o to, by zadbać o jego uzębienie. Skąd to zainteresowanie stomatologią weterynaryjną? Badania i codzienne doświadczenie weterynarzy pokazały, że choroby zębów oraz przyzębia są niezwykle częste u naszych domowych pupili. Co więcej, mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, zdrowie i ogólny dobrostan psa. Dlatego dobry weterynarz powinien podczas każdej wizyty kontrolnej sprawdzić stan psiego uzębienia, zaproponować odpowiednią profilaktykę oraz poinstruować właściciela, jak dbać o higienę i zdrowie psich zębów.

Na co zwracać uwagę?
• Brak apetytu
• Niechęć do zabawy piłkami i gryzakami, niechęć do aportowania
• Gorsze samopoczucie, pies jest osowiały
• Ślinotok
• Nieprzyjemny oddech
• Pocieranie pyska łapami
• Wyraźny osad na zębach

Jeśli odnotujemy występowanie któregoś z powyższych punktów może to oznaczać, że pojawiły się problemy ze stanem zdrowia zębów naszego psa. W takiej sytuacji należy skonsultować się jak najszybciej z weterynarzem. Czas jest tu ważny, bo im szybciej wdrożymy odpowiednie leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze, wystarczą też mniej inwazyjne metody. Oczywiście powyższe objawy mogą tez wiązać się z innymi problemami zdrowotnymi, na przykład nieprzyjemny oddech może być efektem problemów z trawieniem i występować nawet przy zdrowych zębach, ale wizyta u weterynarza w celu postawianie diagnozy jest konieczna.

Dlaczego zdrowe zęby są tak ważne?
Jeszcze do niedawna często bagatelizowano stan zdrowia psiego uzębienia. Powszechne było przekonanie, że pociemniałe, pokryte osadem, żeby to coś, co naturalnie pojawia się z wiekiem u każdego psa. Wielu właścicieli mówiło, że pies nie musi mieć pięknych zębów, ważne, żeby gryzł. Tymczasem warto pamiętać, że na przykład osad czy nagromadzony kamień nazębny nie są jedynie defektami estetycznymi. Rozwój próchnicy czy stanu zapalnego może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia naszego psa. Chore, żeby uniemożliwiają prawidłowe gryzienie i żucie, co przekłada się na problemy trawienne. Rozwój stanu zapalnego może się też wiązać z dolegliwościami bólowymi. Dyskomfort w obrębie uzębienia u niektórych psów może być też przyczyną zachowań agresywnych. Dlatego ważne jest, by zadbać o higienę i zdrowie psich zębów.

Jakie są przyczyny problemów?
Najczęstsza przyczyna problemów z uzębieniem to nieprawidłowy zgryz. Wady zgryzu u psów zwykle pojawiają się w przypadku kundelków oraz psów z tak zwanych pseudo hodowli, gdzie nie ma żadnego do boru egzemplarzy do rozmnażania, często stosowany jest też chów wsobny, który powoduje nagromadzenie różnego typu wad genetycznych. Efektem może być właśnie krzywy zgryz. Nieprawidłowe ustawienie zębów sprzyja pojawianiu się próchnicy oraz kamienia na ich powierzchniach. Dlatego jeśli zaobserwujemy taki problem, konieczna jest wyjątkowo staranna profilaktyka. U psów z wadą zgryzu stosuje się oczyszczanie żelem stomatologicznym oraz lakowanie powierzchni zębów, co chroni przed rozwojem próchnicy i innych chorób.

Przyczyną chorób zębów u psów często jest też nieprawidłowa dieta. To, co szkodzi czworonogom najbardziej to podawanie im jedzenia z naszego stołu. Smaczne kąski są szkodliwe nie tylko dla psiego układu pokarmowego. Nasze jedzenie często zawiera sporo cukrów, które mogą być przyczyną próchnicy oraz nieświeżego oddechu, bo enzymy w ślinie i układzie trawiennym psa nie są nastawione na trawienie dużych ilości cukrów prostych. W naturalnym środowisku składnik ten niemal nie występuje w produktach jedzonych przez psy.

Jak zatem karmić psa, by uniknąć chorób zębów i przyzębia? Podstawą jest wysokiej jakości karma. Z badań wynika, że najlepszy stan zdrowia jamy ustnej jest u psów skorelowany z podawaniem im karmy suchej. Wiąże się to z faktem, że karma sucha ułatwia oczyszczanie powierzchni zębów i przestrzeni między zębowych z osadów. W przypadku karmy mokrej odsetek psów z całkowicie zdrową jamą ustną jest niższy, jednak problem ten można łatwo rozwiązać. Wystarczy regularnie podawać psu tak zwane przysmaki stomatologiczne. Są to różnego rodzaju gryzaki i przekąski do żucia zaprojektowane tak, by ułatwić oczyszczanie zębów, a także dbać o prawidłowy odczynnik śliny. W przypadku psów szczególnie narażonych na problemy z uzębieniem możemy też nabyć karmę stomatologiczną, jaką znajdziemy w dobrych gabinetach weterynaryjnych.

Poza tym warto też wdrożyć…mycie psów zębów. Choć dla wielu osób to niewyobrażalne, psom jak najbardziej można czyścić zęby szczoteczką i pastą. Oczywiście nie używamy do tego produktów przeznaczonych dla ludzi. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych znajdziemy specjalne szczoteczki oraz pasty do zębów dla psów. Warto jednak przyzwyczajać psa do tego zabiegu już od samego początku, u szczeniaków wystarczy oczyszczać zęby gazikiem, by zwierzę zaakceptowało czyszczenie zębów przez właściciela.