27 maja 2019

Pies w podróży - o czym pamiętać?

Chyba każdy właściciel nie raz zastanawiał się, co zrobić ze swoim pupilem podczas dłuższego wypoczynku. Oddać go w opiekę rodzinie albo przyjaciołom, zostawić w domu i poprosić, żeby ktoś do niego codziennie zaglądał, czy zabrać ze sobą? Pies w podróży to dodatkowe obciążenie, ponieważ w zależności od tego, gdzie jedziesz, musisz wcześniej się upewnić, czy możesz tam zabrać swojego pupila.

Nie jest to jednak nie do wykonania i są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie podróży bez swojego psa. Jedziecie samochodem? Świetnie, ale pamiętaj o tym, że nie powinieneś sadzać psa na przednie siedzenie, w szczególności, jeśli ma większe rozmiary. Najlepiej usadzić do na tylnim siedzeniu, gdzie będzie miał więcej przestrzeni dla siebie (zakładając, że jedziecie w dwie osoby z psem, a nie w całym załadowanym samochodzie). Małe i średnie psy można zaopatrzyć w specjalne transportery, w których będą czuły się bezpiecznie i komfortowo. Kolejna ważna kwestia – temperatura. Na pewno kojarzysz kampanie społeczne dotyczące zamykania psa w środku samochodu podczas upału. Te kampanie nie powstały bez powodu, pod żadnym pozorem tego nie rób! Pies ma sierść, co znaczy, że kilka razy szybciej niż Ty nabiera temperatury.

Co jeśli nie masz samochodu i podróżujesz pociągiem albo autobusem?

Przede wszystkim musisz pamiętać o kagańcu. Często zdarza się, że kierowca autobusu nie wpuści Cię z pupilem, jeśli nie ma kagańca. Ponadto, nie wolno przewodzić zwierząt na siedzeniach, a należy trzymać je na smyczy obok siebie albo na swoich kolanach. To oczywiście zależy od wielkości Twojego pupila. W pociągach obowiązuje również bilet dla czworonoga, o czym powinieneś pamiętać zanim przyjdzie konduktor. Może on Cię poprosić o aktualną książeczkę zdrowia zwierzaka.

A podróże samolotem?

Cóż, z tym może być problem. Nie wszystkie linie zgadzają się na przewożenie czworonogów. Musisz to bardzo dokładnie sprawdzić zanim zdecydujesz się na ten krok. W zależności od jego wagi, może być przewożony albo na pokładzie samolotu, albo w luku bagażowym. Zazwyczaj też liczba psów i kotów na pokładzie samolotu jest ograniczona. Twój pies powinien mieć też specjalne dokumenty zezwalające na podróżowanie – takie jak paszport, książeczkę zdrowia, zaświadczenie o szczepieniach oraz chip. Właściciel jest zobowiązany do zapewnienia wody i jedzenia we własnym zakresie.

Pomyśl też o indywidualnych preferencjach Twojego psa, jeśli chodzi o podróżowanie. Niektóre psy mogłyby nie wychodzić z samochodu, inne na sam widok dostają drgawek i strasznie się denerwują. Podróżowanie jest więc kwestią bardzo indywidualną.