11 listopada 2019

Wychowanie psa - mowa ciała ma znaczenie?

Zwierzęta zwracają bardzo często uwagę na nasze zachowania, ruchy i mowę ciała, a także na ton głosu czy szybkość, z jaką mówimy. Są to niezwykle istotne elementy, po których pies może uznać, że stwarzamy dla niego zagrożenie lub polubi nas, bo stwierdzi, że jesteśmy dobrymi kompanami do zabawy i spędzania wspólnie wolnego czasu.

A jak ze słowami

Udowodniono, że czworonogi są w stanie przyswoić kilka do kilkudziesięciu prostych słów i poleceń. Mowa nie jest dla psa łatwa jednak umieją one świetnie odczytać mowę ciała i dzięki niej wykonują większość poleceń, jakie do zwierzaka kierujemy. Zdarza się jednak, że wysyłamy sprzeczne sygnały, mówimy, co innego niż pokazuje nasze ciało, wtedy pies jest zestresowany, nie wiem, czego od niego oczekujemy. Nie zrozumienie z psem może powodować niechęć do uczenia się i wykonywania komend. Specjaliści polecają spędzić ze swoim pupilem jeden dzień w milczeniu, ma to właściciela czworonoga nauczyć kontroli własnych gestów i świadomego używania ciała.

Co lubią nasze psy?

Psy nie lubią przytulania, bardziej tolerancyjne psy zgodzą się na to, ale nie będzie to przyjemność, a po prostu poddanie się, odbiorą to, jako dominację nad nim. Zdarza się, że czworonóg zgadza się na taką pieszczotę od jednego z członków rodziny, a od innych nie. Chcąc psa przytulić dobrze jest się zastanowić czy na pewno, czy będzie z tego zadowolony, a może po prostu użyć innej, pewniejszej pieszczoty. Klepanie po głowie również może być odebrane, jako chęć ataku. Lepiej po woli o ostrożnie dążyć do zbliżenia się, a następnie głaskania, pod brodą, za uchem, za głową. Bezpieczniej jest również zaczynać kontakt z psem z postawy przykucniętej niż stania, będzie to zdecydowanie lepiej odebrane.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Oczy i patrzenie prosto w nie, może okazać się niebezpieczne, piec poczuje się zagrożony i zaatakowany. Oczy też wiele o psie mówią, widać w nich czy pies jest łagodny czy jednak bardziej agresywny. Nie tylko nasza mowa ciała jest istotna, ale i pies swoim zachowaniem chce nam coś przekazać. Miejmy oczy szeroko otwarte i reagujmy na wszelkie sygnały.