14 listopada 2019

Zabawy z psem - co, gdzie i jak warto?

Zabawy z psem służą nie tylko do polepszenia relacji pomiędzy psem a właścicielem, ale również korzystnie wpływają na aktywność fizyczną naszego czworonoga. Niektóre z zabaw mogą umilić czas nie tylko naszemu zwierzakowi, ale również nam samym przynosząc wiele frajdy. Niektórzy nie wiedzą jak bawić się ze swoim zwierzakiem i szukają pomysłów w Internecie. Często zabawy możemy powiązać z jakimiś sztuczkami czy zadaniami, za które nagrodzimy psiaka jakimś jego ulubionym smakołykiem.

Komendy siad, leżeć czy daj łapę również mogą mieć zastosowanie w zabawach. Jeżeli chcemy nauczyć psa warowania czy czołgania możemy zabawić się z nim w tunel, czyli zrobić przejście np. ustawiając dwa fotele obok siebie pozostawiając na jednym jego końcu a psiak na drugim. Gdy pies wykona nasze polecenie możemy nagrodzić go smakołykiem. Inną formą zabawy dość znanej jest rzucanie piłeczek czy też innych zabawek, które wiążemy z komendą aport.

Psy uwielbiają biegać, dlatego też często same proszą się o rzucenie im zabawek poprzez przynoszenie ich czy wręcz wciskanie nam ich w dłoń. Inną zabawą może być zabawa w chowanego. Nie jest to do końca taka zabawa jak w przypadku dzieci jednak możemy chować ulubiony smakołyk psa czy jego zabawkę, po czym polecić mu jej poszukanie. Za każde prawidłowe znalezienie zdobyczy należy nagrodzić psa by wiedział, że jesteśmy z niego zadowoleni. W sklepach zoologicznych mnóstwo jest zabawek dla psów, jednym z nich są plecionki, dzięki którym możemy bawić się z naszym psem.

Często możemy zaobserwować, że nasz psiak zamiast dać nam zwyczajnie zabawkę próbuje się z nami siłować, w ten właśnie sposób zacieśnia on z nami relacje a przy okazji pozwala na naturalne odreagowanie psa. Ludzie często muszą odreagować złość, tak samo jest w przypadku zwierząt, jednak należy nauczyć psa, aby puszczał zabawkę na komendę. Kolejną zabawą może być nauka w skakaniu przez przeszkody, spowoduje to sporą aktywność ze strony naszego czworonoga a przy okazji nauczymy go nowej sztuczki, którą będziemy mogli pochwalić się przed znajomymi. Znalezienie czasu na zabawę z psem może być również odskocznią dla nas samych i dobrze wpłynąć na nasz nastrój i samopoczucie.