17 czerwca 2019

Posiadanie zwierzaka to nie tylko obowiązki

Czworonożny przyjaciel wymaga od nas czasu, zainteresowania, wychowania, konsekwencji. Gdy posiadamy zwierzę pojawiają się nowe obowiązki i rozterki. Nie zawsze możemy wyjechać, bo trzeba zająć się pupilem lub zabrać go ze sobą. Jednak posiadanie zwierzaka to również odpoczynek, lepsza organizacja oraz czas na zabawę i spacery.

Wcale nie spacery

Często mówi się, że pies potrzebuje się wybiegać, oczywiście jest to prawda, ale nie w stu procentach. Pies potrzebuje również czasu na odpoczynek interakcję z właścicielem czy innymi osobnikami ze swojego gatunku, na poznanie terenu, w którym przebywa i leniuchowanie. Pies po wyczerpującym spacerze jest pobudzony, czasami szczeka i wygląda jakby miał jeszcze całe pokłady energii. Dzieje się tak, ponieważ wydziela się w jego organizmie adrenalina i kortyzol, szybciej bije serce, a do organizmu trafia więcej cukru. Pies jest pobudzony, ale i zestresowany poprzez powstające hormony. Częste, wyczerpujące spacery, więc wcale nie są wskazane. Jak ze wszystkim należy i w spacerach z naszym pupilem znaleźć umiar. Dostosować wysiłek fizyczny do wieku, wielkości, upodobań i rasy. Psom starszym i szczeniętom zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego ze względu na zdrowie.

Jak się rozsądnie bawić?

Dla psa dobrą zabawą angażującą go nie tylko fizycznie, ale i psychicznie może okazać się nauka komend, sztuczek, w trakcie, której musi pomyśleć, o co opiekunowi chodzi, czego się od niego oczekuje. Można połączyć ćwiczenia fizyczne, tory przeszkód z wykonywaniem określonych komend. Takie połączenie zmęczy psa, ale zapewni mu również dobrą zabawę. Zabawa z psem powinna być rozsądna, nie proponujmy mu za dużo na raz, tak by mógł skupić się na zabawce, która mu pokazujemy. Ciągnięcie i szarpanie psy bardzo lubią i należy to wykorzystywać. Pamiętajmy, że zabawkę możemy stosować, jako nagrodę na przemian ze smakołykami. Dobrze zaangażować do zabawy również zmysły psa, np. węch, poprosić go o odnalezienie schowanej rzeczy. Pies w ramach zabawy powinien spotykać się z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jeśli tylko mamy taką możliwość. Pies z psem, jeśli tylko się porozumieją będą bawić się najlepiej. Może to być świetny sposób na odstresowanie.