7 września 2019

Przytulanie psa, czy to, aby na pewno dobry sposób wyrażania uczuć?

Dla ludzi przytulanie jest gestem oznaczającym sympatię czy wyrazem uczuć, jednakże inaczej jest w przypadku zwierząt a w tym psów. Często przytulamy naszych czworonogów czy też całujemy, co nie zawsze wiąże się z odwzajemnieniem z ich strony. Odwracanie głowy przez psa powinno być sygnałem dla nas, że tego nie chce, nie wolno wówczas na siłę zmuszać go do bycia w uścisku gdyż powodujemy tym samym często agresję ze strony psów.

Najwięcej odnotowanych pogryzień przez psy dochodziło właśnie w momencie gwałtownego ich przytulania czy łapania, co mogło być dla nich oznaką ataku. W przypadku przytulania dajemy wyższość swojej dominacji, na którą pies może się zgodzić, ale nie musi. Są przypadki, w których dochodzi do ataków ze strony psów, jednakże często można zaobserwować nieznaczne zmiany w jego zachowaniu takie jak zesztywnienie ciała, odwracanie głowy czy też widoczność białka oczu. czy stulonych uszu.

Są to objawy, które mówią o zestresowaniu psa, ponieważ gdy jest on w naszych objęciach nie ma możliwości ucieczki. Ludzi dodają często zdjęcia ze swoimi pupilami właśnie trzymając ich w objęciach, możemy zauważyć, że wyraz pyska psa mówi o jego niezadowoleniu. Nie zawsze to, co uważamy za dobre jest również tak samo postrzegane przez naszego zwierzaka. Czasem wyrazem miłości nie będzie przytulenie tylko zwyczajne pogłaskanie, a uściski będą jedynie wyrazem dominacji z naszej strony. Niektóre z psiaków uwielbiają się przytulać i nie przeszkadza im ta sytuacja jednakże w momencie, którym zauważymy objawy niezadowolenia ze strony psa powinniśmy zwolnić uścisk i dać mu swobodę, aby nie narażać go na większe zestresowanie.

W przypadku małych psów często widoczne są jedynie objawy stulenia uszu czy zesztywnienia, może również dochodzić do powarkiwań, natomiast w przypadku dużych psów może dojść do ugryzień, gdyż w ten sposób będą one próbowały bronić swojej przestrzeni. Istnieje wiele poradników mówiących o tym jak możemy okazywać sympatię naszemu pupilowi bądź o tym, czego w żadnym wypadku nie powinniśmy robić. Jednakże każdy powinien sam obserwować jak zachowuje się jego pies w danej sytuacji i z tego wyciągać wnioski na przyszłość. Wszakże nie każdy lubi to samo, dotyczy to również zwierząt.