6 lutego 2020

Choroby stawów u psa – leki

Choroby stawów pojawiają się u psów niezależnie od wieku czy rasy. Co prawda najczęściej występują u psów dużych ras, lecz zdarzają się również przypadki zachorowań wśród ras miniaturowych. Schorzenia stawów są bardzo uciążliwe dla czworonogów, ponieważ w większości przypadków powodują silny ból. Chore zwierzę zaczyna kuleć, nie ma ochoty na spacery i staje się coraz bardziej osowiałe. Niekiedy ból jest tak silny, że pies zaczyna popiskiwać czy skomleć. Trudno patrzyć na cierpienie pupila, dlatego opiekunowie jak najszybciej powinni udać się z nim do weterynarza. Lekarz dokładnie przebada psa, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Terapia może czasami trwać bardzo długo – w niektórych przypadkach nawet do końca życia. Jednym w najważniejszych kroków podejmowanych w czasie leczenia jest farmakoterapia. Jakie leki stosowane są w terapii chorób stawów u psów? O czym należy pamiętać w trakcie leczenia schorzeń stawów? Przeanalizowaliśmy najważniejsze kwestie dotyczące leczenia chorób stawów. Zapraszamy do lektury.

Niesterydowe leki przeciwzapalne
Podstawowymi lekami stosowanymi w leczeniu chorób stawów u psów i kotów są niesterydowe leki przeciwzapalne. Wśród nich wyróżnia się leki mające działanie przeciwbólowe oraz leki o działaniu przeciwzapalnym. Tego rodzaju preparaty mogą załagodzić objawy choroby, a jednocześnie spowodować spowolnienie (lub zahamowanie) jej postępowania. Leczenie niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi wymaga długotrwałej kuracji, prowadzonej pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii. Działanie tego typu leków jest przede wszystkim objawowe.

Leki przeciwbólowe
Na samym początku leczenia najważniejsze jest złagodzenie dolegliwości bólowych. Zwyrodnienia i stany zapalne stawów powodują silny ból utrudniający zwierzakowi codzienne funkcjonowanie i odbierający radość życia. Dlatego w pierwszej kolejności stosuje się preparaty przeciwbólowe. Niektóre psy bardzo niechętnie przyjmują leki w formie tabletek. Nie pomaga podawanie wraz z karmą – psiak po prostu nie chce połknąć tabletki. Na szczęście leki przeciwbólowe można aplikować również w formie zastrzyków. Co prawda sama iniekcja bywa dla czworonoga momentem stresującym, jednak obawy szybko mijają, a kilka sekund po zastrzyku nie ma już po nim śladu. 

Leki przeciwzapalne
Innym typem leków stosowanych w trakcie leczenia chorób stawów są leki przeciwzapalne. Często w obrębie chorego stawu rozwija się stan zapalny, nierzadko zajmujący również inne narządy ciała. Ze względu na to, że część chorób stawów ma podłoże infekcyjne, leki przeciwzapalne mają pomóc w zahamowaniu procesu zapalnego i przywróceniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyeliminowanie infekcji często jest pierwszym krokiem podczas leczenia chorób stawów.

Antybiotyki
W chorobach stawów u psów często stosowane są antybiotyki. Ze względu na to, że aby antybiotyk mógł zadziałać zgodnie ze swoim przeznaczeniem konieczne jest podawanie go przez określony czas, konieczne jest przeprowadzenie co najmniej kilkutygodniowej antybiotykoterapii. 

Preparaty sterydowe
Wśród chorób układu kostno-stawowego istnieją schorzenia, które mają podłoże immunologiczne. W takich przypadkach weterynarz może zalecić stosowanie terapii sterydami lub innymi lekami immunosupresyjnymi. Jeśli lekarz zdecyduje się rozpocząć u psa leczenie sterydami, konieczne jest wykonywanie regularnych i częstych badań krwi. Obowiązkiem opiekuna jest postępowanie ściśle według zaleceń lekarza. 

Chondroprotektory (chondroprotetyki)
Jednym z elementów budowy stawu jest chrząstka stawowa i tzw. maź stawowa. W trakcie leczenia chorób stawów zalecane jest podawanie suplementów wspomagających działanie tych dwu struktur. Wzmocnienie chrząstki stawowej i zapewnienie odpowiedniej lepkości mazi stawowej korzystnie wpływa na pracę całego stawu. Preparaty stosowane do tego celu noszą nazwę chondroprotektorów (inaczej: chondroprotektorów). Takie środki nie tylko wspomagają regenerację chrząstki stawowej, lecz także chronią ją przed pogłębieniem uszkodzenia. Aby kuracja przyniosła zadowalające rezultaty, chondroprotetyki muszą być podawane przez co najmniej kilka tygodni, ponieważ organizm potrzebuje trochę czasu aby przyswoić sobie substancję leczniczą. Dawka leków musi być dostosowana do masy ciała i wieku zwierzęcia. 

Preparaty witaminowe
Leczenie chorób stawów u czworonogów to nie tylko podawanie leków. Oprócz nich warto uzupełnić dietę zwierzaka o preparaty witaminowe, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. W sprzedaży znajdziemy bardzo duży wybór witamin odpowiednich dla psów w różnym wieku i dla różnych ras. Jeśli nie jesteśmy pewni, który rodzaj witamin będzie najlepszy dla naszego pupila, śmiało skonsultujmy to z weterynarzem. Preparaty wzmacniające na stawy można podawać jako uzupełnienie leczenia dla zwierząt ze zdiagnozowanymi chorobami lub w formie profilaktycznej. Niektóre rasy są szczególnie narażone na wystąpienie chorób stawów – w ich przypadku bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Przyczyną choroby stawów często bywa także wiek. Dlatego pamiętajmy, by stosować takie preparaty również u zwierząt starszych.