Otyłość u zwierząt - jak sobie z nią radzić?
We współczesnych czasach wielu ludzi zmierza się z problemem otyłości, o ile to nas nie dziwi, bo są ku temu powody. Zmiana trybu życia, stres, jedzenie w biegu, nieregularne, często tylko zimne przekąski, dużo Fast foodów, i bardzo kalorycznych posiłków powodują problemy z wagą. To, coraz częstszy problem naszych pupili to również nadwaga. Wtedy to właściciel powinien odpowiednio zareagować zmieniając dietę i przyzwyczajenia swojego zwierzaka. Należy przede wszystkim skontaktować się ze specjalistą powiedzieć, jaki jest problem, jakie przyzwyczajenia ma nasze zwierze i jak jest karmione.
Jak postępować?
Prawdopodobnie lekarz zaleci badania, aby wykluczyć choroby często związane z nadwagą, jeśli wyniki będą prawidłowe zaleci specjalną dietę, a także aktywność fizyczną. W sklepach dostępne są liczne produkty Light, wśród których możemy wybierać zwracając uwagę również na to, jakie posiłki najbardziej lubi nasz czworonóg. Karmy suche i mokre, o różnych smakach i konsystencjach.
Marki karm
Animonda, Royal Canin, Purina, Trovet, Bosch, Vet Life, Hill’s Canine, Hill’s. To tylko nieliczne z karm oferowanych dla zwierzaków z problemem otyłości. Dla naszego pupila konieczne jest wybranie tej, która będzie miała najlepszy skład, najbardziej dostosowany do potrzeb. Royal Canin jest jedną z najbardziej znanych karm weterynaryjnych, oferuje szeroki wachlarz produktów odchudzających dla psów, suche i mokre karmy o specjalnym przeznaczeniu, specjalnie skomponowane posiłki, albo całe diety pozwalają na rozsądne i odpowiednio zbilansowane żywienie psa. Inną marką, która posiada szeroką gamę produktów o obniżonej zawartości tłuszczu jest Purina. Posiada ona natomiast większą liczbę białek, które zapobiegają utracie masy mięśniowej. Dodatkowa zawartość błonnika zapewnia na dłużej poczucie sytości w organizmie naszego pupila.
Dla dobra
Dla dobra naszego pupila wybierzmy karmę najlepiej dostosowaną do jego potrzeb, wieku, aktywności fizycznej. Pamiętajmy, ze zmiana diety to nie wszystko, konieczna jest także aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu i wypoczynku. Odchudzanie naszego psa niech będzie rozsądne i zbilansowane, aby nie wiązało się z chorobami. Zarówno nadwaga jak i niedowaga, a także nierozsądne prowadzenie diety czworonoga może być powodem ciężkich i nieuleczalnych chorób naszych podopiecznych.