25 listopada 2019

Agresywny pies - wina psa czy człowieka?

Często słyszy się o tragediach związanych z pogryzionymi, a nawet zagryzionymi dziećmi przez psy. Niejednokrotnie zdarza się, że pies, który pogryzł dziecko należał do rodziny, był uważany za jej członka. Czemu w zwierzętach występują takie zachowania, skąd się biorą i jak można im zapobiegać? Czemu określa się psy, jako agresywne i słychać głosy tłumu, że koniecznie trzeba go uśpić?

Jak widzi to pies?

Pies może małe dziecko postrzegać, jako zagrożenie, dziwne stworzenie, podobnej wysokości, patrzące wprost w oczy, rozkładające ręce i przytulające dla zwierzaka może być zagrożeniem na tyle nieznanym, że czworonóg użyje swojej broni ostatecznej, czyli zębów. Mimo że ludziom wydaje się, że nic się nie stało, pies jest w apogeum stresu i strachu, dlatego zachowuje się tak, a nie inaczej. Powinniśmy o tym zawsze pamiętać, jeśli dopuszczamy do kontaktu psa z dzieckiem.

Co może zrobić właściciel czworonoga?

Jeśli chcemy by pies miał dobry kontakt z dziećmi należy go do takich istot przyzwyczaić, pozwalać na kontakt, spokojny, pod nadzorem, żeby i pies i dziecko mogli się zapoznać z nową sytuacją. Najlepiej pozwalać grzecznym dzieciom na zabawę z psem, żeby mógł poczuć, że to dobry kompan do figli. Pies może być głaskany, drapany, ale nie pozwalaj by dzieci przytulały czy łapały czworonoga, gdyż może wtedy poczuć, że dziecko chce go unieruchomić. Należy również uszanować, gdy pies się oddala, nie gonić go, pozwolić mu na samotność i odpoczynek po zabawie. Ważne jest by pies miał kontakt z ludźmi, takie psy są zdecydowanie spokojniejsze niż te uwięzione w boksie, spędzające czas w samotności.

A co do rodziców?

Rodzice małych dzieci często zastanawiają się jak wychować dziecko by miało dobry kontakt ze zwierzętami. Aby umiało się z nimi obchodzić i wiedziało, ze to żywa istota o ulubionych zachowaniach i przyzwyczajeniach. Od małego dobrze jest uczyć dziecko kontaktów ze zwierzętami, delikatności i spokoju. Rodzice powinni nauczyć dziecko, że do psa podchodzi z kimś, nie biegnie do obcych psów, zawsze czeka na zgodę i aprobatę. Najlepszy kontakt z psami zdecydowanie mają dzieci ze zwierzakiem wychowane. Od małego ma wtedy okazję poznać przyzwyczajenia czworonoga.