Fakty i mity o fotodepilacji / Ciało / Uroda / Artykuły / Home - Beautiful & Healthy
Karty pre-paid Program Rabatowy
Karty pre-paid Karta VISA B&H
Karty pre-paid Bony podarunkowe
Logowanie | Rejestracja

Fakty i mity o fotodepilacji

Fakty i mity o fotodepilacji

Gładkie ciało zdaje się być standardem nie tylko urody, ale też higieny.

Data dodania: 2012-04-03
Autor: Magda Maria Rudak

Ocena:
  • Ocena: 0 z 5 Gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0,00 / 0 oceny

Dziękujemy za ocenę!

Już oceniałeś.

Twoja ocena została zmieniona.

Zaloguj się albo załóż konto aby móc oceniać.

Gładkie ciało zdaje się być standardem nie tylko urody, ale też higieny. Po depilację sięgają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. O ile ci drudzy podchodzą do tematu nieco ostrożnie, pozwalając sobie na usuwanie owłosienia prawie wyłącznie z miejsc narażonych na szczególnie intensywne przepocenie, o tyle ich partnerki idą dalej, poddając się depilacji całego ciała. Łydki, uda, pośladki, ręce, pachy, okolice bikini, twarz – ich depilacja to już niemal kosmetyczna norma. Kult gładkiego ciała wymusił na nas porzucenie starodawnych, uciążliwych metod depilacji takich jak: maszynka do golenia, depilator czy krem depilujący. Dziś dużo większym zainteresowaniem cieszą się bardziej efektywne zabiegi, np. depilacja światłem. Jeszcze do niedawna jedyną jej odmianą był zabieg laserowy. Obecnie chętniej korzystamy z tańszych, mniej bolesnych i równie skutecznych impulsów silnego światła IPL. Mimo że o fotodepilacji IPL mówi się często i dużo, narosło wokół niej wiele mitów. Jak oddzielić prawdę od fikcji? Lato coraz bliżej – przyjrzyjmy się więc faktom i rozwiejmy wątpliwości!

 

shutterstock_39798346

 

Zabieg jest bezbolesny

Nieprawda! Wykonywana światłem IPL sesja jest krótsza niż zabieg laserowy, stąd niesie ze sobą dużo mniejszy dyskomfort. Odczucie bólu jednak, jak w każdym przypadku, jest kwestią indywidualną, stąd dla jednych epilacja (bo tak właśnie powinno się ten zabieg określać) będzie bezbolesna, dla innych, nieco mniej przyjemna. Prawdą jest natomiast, że depilacja wrażliwych miejsc, takich jak okolice bikini czy pachy, będzie się wiązała z większym uczuciem dyskomfortu.

 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że większość gabinetów zachęca klientki do zakupu znieczulającego kremu EMLA. Można go nabyć w aptece na receptę, konieczna więc będzie wizyta w gabinecie lekarskim. Osoby o niskim progu bólu mogą dodatkowo przed zabiegiem sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Innym niech wystarczy specjalne urządzenie chłodzące skórę i fakt, że w przypadku depilacji miejsc intymnych zabieg trwa zaledwie 10 minut, a depilacja pach nie zabiera więcej niż 2 minuty.

 

shutterstock_40411252

 

Raz na zawsze

Nieprawda!  Panuje przekonanie, że raz usunięte światłem włoski nigdy nie odrosną, tymczasem efekty po fotodepilacji utrzymują się średnio 6 lat. Czasami okres ten jest krótszy, czasami nieco dłuższy – wszystko zależy od tego, czy pomożemy szczęściu i raz do roku „przypomnimy” zabieg. Choć w porównaniu z „dożywotnią gwarancją” okres kilku lat może wydać się mało zachwycający, to pomyśl tylko – 6 lat bez maszynki, bez codziennych zabiegów depilacyjnych – brzmi jak bajka!

 

Jeden zabieg wystarczy

Nieprawda! Włos można usunąć wyłącznie w fazie jego wzrostu, tymczasem na twoim ciele znajdują się zarówno włoski wzrastające, jak i te uśpione czy wręcz wypadające. Aby pozbyć się wszystkich, do zabiegu należy przystąpić 5 – 10 razy w kilkutygodniowych odstępach. Posiadaczki ciemnej karnacji będą niestety musiały uzbroić się w więcej cierpliwości i liczyć się z tym, że do zabiegu będą zmuszone podejść nawet kilkanaście razy.

 

shutterstock_25665829

 

 

100 % skuteczności

Nieprawda! Przystępując do fotodepilacji musisz sobie zdawać sprawę z tego, że dzięki niej pozbędziesz się ok. 80 – 90% włosków. Możliwe też, że należysz do nielicznego, aczkolwiek istniejącego grona osób, na które impulsy światła IPL nie działają wcale.

 

U każdego ten sam rezultat

Nieprawda! Ostatnią rzeczą, którą powinnaś brać pod uwagę decydując się na zabieg, jest opinia innych. Każda z osób, mających fotodepilację za sobą, może bowiem przedstawić zupełnie różne jej efekty. Zabieg po prostu trzeba wypróbować na własnej skórze. Na końcowy rezultat mają bowiem wpływ czynniki niezależne od sprzętu czy osoby go wykonującej. To między innymi: kolor owłosienia, odcień skóry i gospodarka hormonalna.

 

Brak przeciwwskazań

Nieprawda !  Z zabiegu dyskwalifikują m.in.: ciąża, karmienie piersią, padaczka, choroby skóry, choroby nowotworowe i cukrzyca. Dodatkowym przeciwwskazaniem jest odbyta w przeciągu miesiąca kąpiel słoneczna, przyjmowanie leków światłoczułych, ß – karotenu, suplementów z dziurawca czy nagietka, a nawet użycie samoopalacza. Oczywiście nigdy nie jest tak, że do zabiegu podchodzi się z tzw. marszu. Zanim jakikolwiek specjalista zakwalifikuje do niego klientkę, z pewnością przeprowadzi z nią wywiad, mający na celu wyeliminowanie przeciwwskazań.

 

shutterstock_24914278

 

Brak skutków ubocznych!

Nieprawda! Powikłania zdarzają się wprawdzie rzadko, ale jednak mają miejsce, dlatego warto zdawać sobie z nich sprawę. Zwykle są bardzo powierzchowne i ustępują dość szybko. Są to lekkie poparzenia, zaczerwienienia i obrzęki. Czasami może dochodzić do odbarwienia skóry i zapalenia mieszków włosowych. Ryzyko powikłań zwiększa się w chwili zignorowania pozabiegowych zaleceń.

 

Do zabiegu należy przystąpić po uprzedniej depilacji

Prawda!  Jednak należy zapomnieć o depilatorze, wosku i pęsecie! Na około 4 tygodnie przed zabiegiem włoski usuwaj zwykłą maszynką z ostrzami. Dzień  przed fotodepilacją należy je ogolić po raz ostatni. Dzięki temu światło nie zatrzyma się na owłosionej powierzchni i dotrze na tyle głęboko, by zniszczyć cebulki.

 

Chwilowy zakaz opalania

Prawda! I to zarówno przed, jak i po zabiegu. Najczęściej stosowaną abstynencją od słonecznych kąpieli są 2 – 4 tygodnie. To dość długo, dlatego już teraz ośrodki badawcze robią wszystko, aby ten czas skrócić. Opracowana przez hiszpański instytut Nomasvello technologia Sun&Safe nakazuje już wyłącznie dwudniową wstrzemięźliwość słoneczną przed i po zabiegu.

 

Tak dla ciemnych włosków i jasnej karnacji

Prawda!  To właśnie ta kompilacja daje najlepsze efekty. Osoby mające jasną skórę i ciemne owłosienie mogą więc liczyć na najbardziej spektakularne rezultaty.

 

Nie dla jasnych włosków

Prawda! IPL nie najlepiej radzi sobie z jasnymi oraz siwymi włosami. Usunięcie białego meszku z twarzy (w przypadku kobiet), bądź siwego zarostu z klatki piersiowej (w przypadku dojrzałych mężczyzn) może się więc okazać bezskuteczne.

 

Niska cena

Prawda! Pojedynczy zabieg można wykonać już za 80 zł. Oczywiście ostateczny koszt kuracji będzie uzależniony od wielu czynników – przede wszystkim powierzchni depilowanego ciała i podatności włosków na usunięcie, a więc od ilości seansów. Stąd nigdy nie poznamy kosztów zabiegu, zanim kuracja się nie zakończy. Średnio jednak fotodepilacja zamyka się w kwocie 800 zł.